Az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok az elmúlt évtizedek során az egyik legmeghatározóbb eseménnyé vált a magyar mezőgazdasági szektorban. Idén a rendezvény 31. alkalommal kerül megrendezésre 2024. május 2–4. között Hódmezővásárhelyen, amit 2024. április 16-án előzött meg az a díjátadó, ahol az iparág legkiválóbb innovációit és fejlesztéseit díjazták. A Növénytermesztés/Technika-technológia (gépek, eszközök, agrárinformatika) kategóriában három gép kapott elismerést.
I. DÍJ: AXIÁL KFT. – HORSCH MAESTRO 7 TX FÜGGESZTETT PRECÍZIÓS SZEMENKÉNTI VETŐGÉP
A Horsch Maestro 7 TX függesztett precíziós szemenkénti vetőgép 3 ponton függesztett vetőkocsija teljesen megegyezik a 8 vagy 12 soros vontatott kivitelű vetőgépek vetőegységével. Több kultúrnövény vetésére alkalmas; a hidraulikusan változatható sortávolságnak köszönhetően a gép munkaszélessége 2,6 m-től egészen 4,8 m-ig terjed, ezáltal univerzálisan alkalmazható különböző méretű mezőgazdasági vállalkozások munkáinál. A Horsch Maestro vetőgépek eddig is alkalmasak voltak hagyományos kapásnövények mellett cirok, repce, szója vetésére, de eddig 50 cm volt a minimális sortávolság.
A Maestro 7TX esetében most akár 35 cm-es sortávolsággal is tudunk dolgozni, ezáltal a gép univerzálisabbá vált, ezenkívül alkalmasabb lett speciális felhasználásokhoz, például a vetőmagtermesztéshez vagy a munkaszélességen belüli különböző sorszélességekhez. A 7 TX-et a sokoldalúság jellemezi, így a gazdálkodók számára teljes kapacitással, egész évben lehetővé teszi a használhatóságot, ami gazdaságossági előnyöket eredményez a hektáronkénti gépköltségekre vonatkozóan. Az új típus a kompakt mérettel ötvözi a nagy munkaszélességű gépek tudását és az apróbb területen való gyors és hatékony munkavégzést. A precíziós gazdálkodásban kisebb gazdaságok látókörébe is bekerülhet, de leginkább a közepes területeken gazdálkodók számára alkalmas, illetve többféle sortávolságot alkalmazó nagyobb üzemek esetében lehet kiváló választás.
II. DÍJ: AXIÁL KFT. – VERVAET HYDRO TRIKE XL ÖNJÁRÓ HÍGTRÁGYAKIJUTTATÓ
A Vervaet Hydro Trike XL önjáró hígtrágya-kijuttató gép új technológiai megoldásokkal rendelkezik, felépítésében azonban az egyszerű megoldásokra törekszik, ezáltal elősegítve a költséghatékony fenntartást és üzemeltetést. Alkalmas tápanyagban gazdag és folyékony halmazállapotú fermentációs maradék talajba történő injektálására. Az önjáró hígtrágya-kijuttató ideális bérvállalkozóknak, növénytermesztőknek, állattenyésztőknek és biogázgyártó üzemek esetében a fermentációs maradékok kijuttatására. A gép megbízhatósága, egyszerűsége, innovatív megoldásai garanciát jelentenek a termelékenységi mutatók optimalizálására.
A területteljesítménye és technológiája hatékony munkavégzést tesz lehetővé, a gazdaságossági szempontok figyelembevételével, ami a mai gazdasági és termelői környezetben elsődleges fontosságú. A talajtaposási kár csökkentése mellett a precíziós technológiákhoz és munkavégzéshez is alkalmas. A Trimble GPS és a hozzákapcsolt automatikus robotkormányzás biztosítja, hogy a munka átfedések nélkül történjen, így megvalósítva az egyenletes kijuttatást. A hígtrágya-kijuttató géppel, mivel NIR-szenzorral szerelték fel, megvalósítható a helyspecifikus hatóanyag-kijuttatás, így a környezetvédelmi szempontok is teljesülhetnek.
III. DÍJ: AXIÁL KFT. – CLAAS VARIANT 565 RC HENGERES BÁLÁZÓ ÉS SMART DENSITY TÖMÍTŐRENDSZER
A Variant 500 sorozat esetében sikerrel integráltak a gépbe több előremutató változtatást a kezelői kényelem és karbantartás, valamint az optimalizált bálasűrűség és a finomított hálós kötözés terén, mindeközben a talajkímélő kerekek segítségével a gyakorlati követelményeknek is megfelelnek a gép paraméterei.
A legnagyobb újdonsága a frissített kamranyomás-szabályzó rendszer, amelynek köszönhetően a változó kamrás Variant lágymagkezelés terén a fi x kamrás rendszerek teljesítményét nyújtja; „PUHA LÁGYMAG, FIX KAMRA NÉLKÜL”.
Az új vezérlőtömb segítségével elérték, hogy különálló körök vannak mindkét hevederfeszítő kamrához. A bálázás során a pozíció és kamranyomás értékei is külön mérhetőek mindkét kar esetében. Ezáltal nemcsak a lágymag válik tökéletessé, hanem a bála külső részén is nagyobb nyomás érhető el, így kívül is sűrűbb lesz a bála, és az időjárásnak ellenáll. Ezenkívül még a belső mag mérete és nyomásértéke is fokozatmentesen állítható. A talajvédelem egyre fontosabbá válik a gazdálkodók és bérvállalkozók számára, különösen a kényesebb talaj-összetételű területen dolgozó gépek esetében, amire a CLAAS VARIANT 565 RC típusú bálázógép megfelelő megoldást és választ ad.
Forrás: Hód-Mezőgazda Zrt.