A nálunk is közismert Dieci számtalan, különféle paraméterű teleszkópgémes rakodógépet gyárt a mezőgazdaság számára is. Azonban vannak helyzetek, amikor a már meglévő, jól bevált modellt kell tovább finomítani célirányosan, kimondottan egy-egy ágazat számára. Természetesen itt nem egyetlen gépről van szó, hanem egy újabb piaci szegmensről, s így már mind a vételár, mind a konstrukciós megoldások másképpen jelennek meg a felhasználóknál.
Teleszkópgémes rakodógépek speciális alkalmazásokhoz
A teljes gyártmánypaletta, több mint 140 különböző géptípust tartalmaz, ez most tovább bővült a Cotton Pro változattal, amelyet az ausztráliai gyapot betakarítási- és terménykezelési (rakodási) munkálataihoz terveztek.
Az olyan innovatív megoldások, mint az új Pegasus termékcsalád, az Agri Max Power X2 és a Hybrid Boost System környezetbarát technológiája kifejlesztésébe történő folyamatos beruházások mellett nagy figyelmet fordítanak az egyes vállalatok vagy ágazatok egyedi igényeire, mind a munkakomfortot, a teljesítményt és a biztonságot szem előtt tartva.
Szintén különleges kivitelek voltak a közelmúltban leszállított, 3 tagos, teleszkópos gémmel szerelt, emelőkosaras munkákhoz specifikált gépek, amelyek egyikét egy svájci alagút-építéshez, a másikat egy namíbiai bánya részére szállították le.
Teleszkópos rakodógép gyapot betakarításához
A gyapottermelés Ausztrália egyik legfontosabb mezőgazdasági ágazata, ezért elengedhetetlen, hogy különleges, célirányosan fejlesztett gépeket és berendezéseket használjanak, amelyek kellő hatékonysággal végeznek minden egyes munkafázist.
Az Olaszországban gyártott és az ausztrál gazdák igényeinek megfelelően helyben tervezett Dieci Cotton Pro teleszkópos rakodógépeket – amelyeket a Dieci Australia forgalmaz -, kimondottan gyapotbálák mozgatásához, rakodásához tervezték. A 7 tonnás emelőkapacitással és 9,65 méteres maximális emelési magassággal ideális a nagy térfogatú és mennyiségű gyapotbálákhoz, jelentősen csökkentve a munkaciklusok számát.
Az olyan szálas anyagokkal való munka során, mint a gyapot, szükséges volt néhány különleges funkció és megoldás is:
– A hűtőrendszer, amelyet a túlmelegedés kockázatának csökkentésére terveztek, figyelembe véve az éghajlati viszonyokat is, extra légáram-bevezetéssel.
– Hidraulika-olajhűtő elhelyezése a gép hátsó részén.
– Megfordítható forgásirányú ventilátor a por és a finomszálak kifújásra a hűtőből.
– Hőszigetelt burkolatú kipufogócső, a motorházon kívül, a rárakodó növényi szálak felizzásnak megakadályozása céljából.
Ezen jellemzők eredményeként a Cotton Pro teleszkópgémes rakodógépet optimalizálták, hogy megőrizze nagy teljesítményét, javított műszaki specifikációval a funkcionalitás és az egyszerűsített karbantartás tekintetében.
Miért a Cotton Pro?
Erőforrásként 4 hengeres, 3,4 literes, 125 lóerős FPT motor szolgál.
Ausztráliában egy nagyméretű gyapot körbála közel 2 méter átmérőjű és kb. 2,1-2,2 méter széles, átlagos súlya 225-230 kg között van. Mivel még becsomagolva is nagyon puha, csak különleges, négytüskés rakodószerelékkel lehet mozgatni, emelni, a nálunk is ismert bálafogókkal nem kezelhető.
A gépen szériakivitelnek számít, a gémszerkezet végén, hidraulikusan mozgatható felfogató keret, így lehetőség van a bálák precíz egymásra rakodásra, anélkül, hogy a rakodógéppel kellene oldalirányba hosszadalmasan centizgetni, ez jelentősen felgyorsítja a munkafolyamatot.
Főbb jellemzők, amelyek ideálissá teszik a Cotton Pro kivitelt a gyapottermesztők számára:
– A 4 az 1-ben joystick, integrált FNR-rel az intuitív, praktikus és kényelmes vezérléshez.
– Terheléskorlátozó, amely valós időben elemzi a jármű stabilitását, és az előre beállított biztonsági határértékek elérésekor korlátozza a gémmozgatást.
– Easy Ride rendszer, egy kifinomult pneumatikus felfüggesztési-rendszer, amely csökkenti a gém lengéseit terhelés alatt, nehéz vagy egyenetlen terepen.
– Hidrosztatikus erőátvitel, amely biztosítja a teljesítményt, a dinamikát és a precíz mozgásokat, miközben a központi vezérlőegység egy fejlett diagnosztikai rendszeren keresztül méri és eltárolja az üzemeltetési paramétereket.
Ha a témában több cikkünk is érdekli, olvassa el beszámolónkat:
Derékcsuklós minirakodók, homlokrakodók és teleszkópos rakodók az állattartó telepeken