fbpx

Ha a silózó áteresztőképessége nő, a rendfelszedő sem maradhat le

Írta: GÉPmax-2022/V. lapszám cikke - 2022 szeptember 30.

A mezőgazdaság az egyik leginnovatívabb ágazat – ezt már sokan, sokszor bebizonyították; gyakran a hadiiparral is vetekszik a megújulásban, elég, ha csak a drónokra, a precíziós gazdálkodásra gondolunk. A megnövekedett sebesség vagy épp kapacitás azonban az ágazaton belül is további feladatok elé állította a konstruktőröket.

TISZTÍTÓK, SZÁRÍTÓK, FERMENTÁLÓK, DE AKÁR GYÖKÉRMETSZŐK IS

A Hevesgép Mezőgazdasági Gépgyártó, Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. magyar tulajdonban lévő, több mint 60 évnyi tapasztalattal rendelkező cég, amely még 1958-ban alakult, az akkori mezőgazdaság igényeinek megfelelő technikai háttér biztosítására. 1970-től gyárt mezőgazdasági gépeket, majd 1976 óta szinte a teljes európai piacra, ezen belül elsősorban Franciaországba szállítja gépeit.

Rendfelszedő adapter
Egyik fő termékkör az önjáró silózók univerzális rendfelszedő adapterei

1993-ban, a privatizációs folyamat során jogutódként alakult meg a Hevesgép Kft., ahol azóta pályázati támogatással nemcsak vállalati fejlesztésekbe invesztálhatnak a közeljövőben, hanem sikerterméküket továbbfejlesztve, a piaci igényekhez igazítva, új termékcsalád fejlesztésébe, majd gyártásába is kezdhetnek.

A termékek előállítása az alkatrészgyártástól egészen a készre szerelésig a gyártelepen belül történik

A hevesi termékpaletta rendkívül széles körű, készülnek itt:

  • gabonatechnika-rendszerek és gépegységek: tisztítók, szárítók, terménytároló silók, valamint az ezekhez kapcsolódó anyagmozgató gépek, acélszerkezeti felépítmények;
  • állattartáshoz köthető gépek: szálastakarmány-felszedő univerzális adapterek, szemestermény-roppantó és fóliatöltő, szilázs-fóliatöltő gép, trágyafermentáló berendezések és
  • talajmunkagépek: kőfelszedők, kőrendsodrók és gyökérmetszők,
  • de akár biomasszakazán és hőcserélő, műtrágyaszóró, fűnyíró, gyümölcsössor- és -térköz-megmunkálók gépek is szerepelnek a repertoárban.

A cég jelentős innovációs tevékenységet is folytat a mezőgazdasági gépipar  területén, melynek alapja a több évtizeden keresztül felhalmozódott szakmai tudás és tapasztalat. A termelés mellett folyamatos fejlesztőmunkával igyekeznek kielégíteni a mezőgazdasági vállalkozók igényeit. „A termelésből jött tapasztalatok talán a legértékesebbek” – hangzott el a 2022. augusztus 31-ei projektindító rendezvényükön is.

AMIKOR UTOL KELL ÉRNI A SILÓZÓT

Jelenleg problémát jelent, hogy a silókombájnok megnövekedett áteresztésiteljesítmény-igényét a piacon lévő rendfelszedő adapterek többsége nem tudja kiszolgálni. Erre a problémára reagáltak a Hevesgép fejlesztői, amikor a GINOP Plusz 2.1.1-21 támogatás segítségével egy új generációs rendfelszedőcsalád kidolgozásába kezdtek. Projektjük célja egy olyan, nagy teljesítményű szálastakarmányfelszedő-család kidolgozása, amely valamennyi silókombájnnal kompatibilis, és műszakilag is kielégíti az ágazatban felmerülő speciális elvárásokat.

MILYEN IGÉNY MERÜLHET FEL SILÓZÁS KÖZBEN?

„Az új felszedőcsalád biztosítja a jelenlegi piaci igények maradéktalan kielégítését” – hallhattuk a projektnyitó rendezvényen a fejlesztés alatt álló felszedőről. De vegyük sorra, milyen észrevételek érkeztek az évek során a gyártóhoz:

  • igény szerinti felszedési szélesség, ami gazdaságonként, az alkalmazott technológiák függvényében eltérő is lehet;
  • a silózók megnövekedett áteresztésiteljesítmény-szükségletét is ki kell elégíteni;
  • a felszedési hatékonyságot ezért növelni kell;
  • jelenleg már a felszedő effektív talajkövetését is biztosítani kell.

A három évig tartó K+F projekt során alkalmazott műszaki megoldásokkal egy olyan komplex, újdonságnak számító felszedő jön majd létre, amilyen a piacon még nem létezik, és minden eddig felmerült elvárást maradéktalanul teljesít. Az új konstrukción a nagyobb elérhető teljesítményt speciális hajtáslánccal, a megnövelt felszedési hatékonyságot speciális felszedő rendszerrel, az univerzális jellegét pedig kapcsolókeretekkel tudják megoldani.

Egy ilyen kaliberű fejlesztésnél elengedhetetlen az üzemi tesztelési fázis, ami során első kézből nyerhető tapasztalat a megfelelő működésről. Az ehhez szükséges prototípus gépek legyártása megnövekedett műszaki elvárásokat kielégítő gyártó berendezésekkel történhet, melyek beszerzését szintén a pályázati forrásból valósítják meg. Egy Fronius hegesztőrobot-cellát és egy Haas CNC marógépet illesztenek a technológiába, mely a későbbiekben a termék szériagyártására is alkalmas lesz.

A projekt során létrejövő felszedőgépcsaláddal a jelenlegi felvevőpiaci mutatók alapján évi 100–600 millió Ft bevétellel kalkulál a vállalkozás, így a projekt megtérülése 4 éven belül várható. Emellett persze új felvevőpiacot és még több eladást remélnek a beruházástól Hevesen, elsősorban állattartó telepek és gazdaságok, bel- és külföldi biomasszaüzemek érdeklődésére számítva.

Sándor Ildikó