fbpx

Kínos fordulat: befékezi a mezőgép-eladásokat a járvány

Írta: Kohout Zoltán - 2021 szeptember 26.

Megtörheti az évek óta ragyogóan alakuló mezőgazdaságigép-értékesítéseket a Covid-járványt követő-övező logisztikai káosz. Négy év leggyengébb II. félévét produkálta a piac – és sovány vigasz, hogy ezúttal nem pénzügyi probléma az ok.

 

mezőgép forgalom

 

Nagyon nem megy

2018 óta nem volt olyan gyenge II. féléve a magyarországi mezőgazdasági gépértékesítőknek, mint idén tavasszal. Mint többször megírtuk, az utóbbi években rendre durva rekordokat dönt ez a szegmens. Idén viszont valami nagyon nem megy. Míg az első félév még a sokéves trendet követve felülmúlt minden korábbit (lásd az AKI grafikonját!), addig a tavasz már jelentős visszaesést hozott. AZ utóbbi 4 évben a tavaszi hónapok mindig jócskán 52-54 milliárd feletti eredményt hoztak: idén ez alig haladta meg az 50-et.

 

A logisztika fékez

Öröm az ürömben, hogy szó sincs gazdasági visszaesésről, vagyis az eladások visszaesése nem gazdaságszerkezeti okokra, pénzhiányra vezethető vissza. Az ok minden jel szerint logisztikai. Információink szerint számos nagy gépkereskedő a megrendelések ellenére sem tud a korábban megszokott gyors teljesítéssel forgalmazni. A korábbinál is többet kell várni gépekre amiatt a globális logisztikai fékeződés, káosz miatt, amit a koronavírus-járvány miatti gyártási, szállítási anomáliák okoznak (és természetesen nem csak a mezőgazdasági iparban).

 

mezőgép
Illusztráció: Horizont Média/archív, Kohout Zoltán

 

Elmarad, de így sem rossz

Mindezzel együtt, ha egybevonjuk az I.-II. negyedévi eredményeket, akkor még mindig kedvező a kép. Az AKI szerint a 2021-es évre vonatkozóan a korábbi kedvező tendencia tovább folytatódhat, és még jobb eredmények születhetnek, amiben szerepet játszanak a pályázati lehetőségek is. Az agrárvállalkozások az előző évekhez hasonlóan kedvező finanszírozási lehetőségekkel élhetnek az idei évben is. Árnyalhatja viszont a képet, hogy a mezőgazdasági gépek árai hosszabb távon emelkednek. A magyar gazdálkodók egyre nyitottabbak a technológiai fejlesztésekre és a korszerű technikai eszközök alkalmazására, a 2020. I. félévihez képest 3 százalékkal nagyobb összegben vásároltak mezőgazdasági gépeket és alkatrészeket a 2021. január–júniusi időszakban. Új gépekre és berendezésekre 92,4 milliárd forintot költöttek, ami 1 százalékkal ugyan elmaradt az egy évvel korábbi eladásoktól, viszont az alkatrészekre több mint 35 milliárd forintot fordítottak, ami 15 százalékos növekedés a bázisidőszakhoz képest (1. és 2. ábra).