Specialisták és optimális kombinációk
Augusztus végén 22 országból több mint 70 szakújságírót várt Németországba a Kverneland, hogy már az évvégi Agritechnica kiállítás előtt bemutassa a szakmai nyilvánosságnak a legjelentősebb újdonságait. Írásunkban a legfontosabb termékek közül válogattunk, de érdemes lesz az októberi MezőHírt is kézbe venni, ahol folytatjuk az itt megkezdett ismertetőket.
A KVERNELAND TELJESEN A MEGLÉVŐ PORTFOLIÓJÁBA INTEGRÁLTA A MECHANIKAI GYOMIRTÁS TERMÉKCSOPORTJÁT
Specialista a mechanikai gyomirtásban
A BC Technique S.A.S. 2023. januári felvásárlását követően a Kverneland Group az elmúlt hónapokban sokat dolgozott azon, hogy az új termékcsoportot teljes mértékben integrálja a szántóföldi gépek termékportfóliójába. A csúcsminőségű küllős kapák, sorközművelő kultivátorok és aktív vázmozgató keretek tökéletesen kiegészítik a Kverneland Group magas színvonalú kínálatát. Ezek a termékek és megoldások jól illeszkednek a fenntartható gazdálkodás jövőjébe, és lehetővé teszik a gazdálkodók számára a hatékony, pontos és következetes talajművelést és gyomszabályozást.
A biztonságos élelmiszer-termelés mellett a környezet védelme is a gazdák egyik legfontosabb céljává vált. A legújabb európai rendeletek, szabályok és a politikai környezet új szabványokat határozott meg, miközben csökkentette a használható növényvédő szerek fajtáit. Így a mechanikai gyomirtás lett az egyik megoldás a gazdák számára, hogy megfeleljenek ezeknek az előírásoknak, ezzel egyidejűleg biztosítva a növények egészséges növekedését, ami a sikeres terméshozam alapja.
„Az első eszközök az idei szezonban Európa-szerte már a földeken teljesítettek szolgálatot azért, hogy bemutassuk és megismertessük ezeket a Kverneland kereskedői hálózattal. Nagyon elégedettek vagyunk a kiváló minőséggel, és meggyőzött bennünket a gépek szántóföldi teljesítménye, így készen állunk a teljes bevezetésre” – vázolta eredményeiket Dirk-Jan Stapel marketing- és sales igazgató. Az Onyx sorközművelő kultivátor, a Lynx aktív vázmozgató keret és a Helios küllős kapa 2023. szeptember 1-től lesz minden ország gazdálkodói számára teljesen elérhető.
További megoldások és kombinált alkalmazások
A mezőgazdasági termelők igényei sokfélék, nagymértékben függnek a termesztett növényféléktől, a talajviszonyoktól és a gazdálkodási rendszerektől. Annak érdekében, hogy ezekre az egyedi kihívásokra megfelelő megoldás álljon rendelkezésre, a Kverneland a rendszerek kombinálásával kibővítette a mechanikai gyomirtás alkalmazási körét.
A Növényápolás és vetés termékspeciálistáival a Kverneland Group már a kezdetektől fogva teljes lendülettel dolgozik a további felhasználási lehetőségeken. A teljes gépkapcsolat egy beszállítótól – ez biztosítja a nagyfokú kompatibilitást és a felhasználóbarát üzemeltetést.
„Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy már az idei Agritechnica kiállításon bemutathatjuk a mechanikai gyomirtás első gépkombinációját, kémiai növényvédelemmel és műtrágya-kijuttatással” – jelentette be Dirk-Jan Stapel:
• A Kverneland Onyx a Kverneland iXtra LiFe fronttartállyal lesz kombinálva sávos permetezéshez vagy folyékony műtrágya kijuttatásához.
• A Kverneland a-drill-lel és az f-drill fronttartállyal kombinálva a mechanikai gyomirtással egy menetben szilárd műtrágya vagy kísérőnövény kijuttatása is lehetségessé válik.
Ezek a fejlesztések folyamatban vannak, és 2024-től korlátozott darabszámban lesznek elérhetők.
PUDAMA KVERNELAND OPTIMA F SZEMENKÉNTI VETŐGÉPPEL
Kibővült a szemenkénti vetőgépek választéka a szakaszos műtrágyakijuttatással: a PUDAMA rendszer mostantól az összecsukható vázú Optima F-nél is elérhető.
Manapság egyre fontosabb a fenntartható mezőgazdaság és az erőforrás-takarékos gazdálkodást támogató innováció. A PUDAMA-val a Kverneland új mércét állít fel a kukorica vetése terén; a szükséges starter műtrágya mennyisége legalább 25%-kal csökkenthető, köszönhetően a műtrágyafoltok pontos elhelyezésének a kukoricavetőmagok alatt és mellett.
PUDAMA – magas hozamok a szemenként vetett kultúráknál kevesebb inputanyag felhasználásával
A PUDAMA a kukorica vetésekor történő szisztematikus, célzott, helyben történő műtrágya-kijuttatást jelenti. Lehetővé teszi a kukorica pontos vetését a starter műtrágya szinkronizált elhelyezésével pontosan a kukoricavetőmag mellé, ahol arra szükség van.
Ezzel a technológiával a TH Köln, a kölni Építő- és Mezőgazdasági Géptechnológiai Intézet fejlesztői bebizonyították, hogy a PUDAMA-rendszerrel a hagyományos folyamatos sávos műtrágya-kijuttatáshoz képest a starter műtrágya legalább 25%-a megtakarítható, a terméspotenciál megtartása mellett.
A PUDAMA-technológiát először az Optima TFprofi vontatott vetőgépen alkalmazták, most pedig az Optima F csukható vázon mutatják be, az f-drill fronttartállyal kombinálva.
A PARALLEL-HIDRAULIKUS CSUKÁSÚ GERENDELY: OPTIMA F
Az Optima F egy erős, 6,00 m munkaszélességű, hidraulikusan összecsukható váz, amely akár 12 SX vetőkocsival is szerelhető. Az Optima F kifejezetten a professzionális gazdálkodók és vállalkozók igényeihez igazítva nyújt nagy teljesítményt a szántóföldön. A vetőgép gyorsan összecsukható, és szállítási helyzetben tárolható. Ez rendkívül felhasználóbarát és időtakarékos. A Kverneland Optima F a műtrágya-kijuttatáshoz használt f-drill fronttartállyal kombinálva egy nagy teljesítményű és könnyen manőverezhető szemenkéntivetőgép-kombináció, amely nagy teljesítményt és optimális súlyeloszlást biztosít.
A PUDAMA-rendszerrel felszerelt Optima F vetőgép először a 2023-as Agritechnica kiállításon mutatkozik be, és a 2024-es szezontól korlátozott, 0-sorozatban lesz megvásárolható, míg az Optima TFprofi PUDAMA-rendszerű változata már teljeskörűen elérhető.
KVERNELAND TWINFILL
A Kverneland 2023 augusztusában, Németországban, a Kverneland Group Exclusive Media Event keretében mutatta be a TwinFill-t: ez egy feltöltőprogram az iXter B hátsó függesztett permetezővel kombinált iXtra fronttartályokhoz.
Permetezőkombináció feltöltése
Manapság a kezelő kétféleképpen töltheti meg a mellső-hátsó permetezőkombinációt. Vagy két alkalommal, a két tartályt külön-külön vagy egyszerre, és ebben az esetben utána hosszabb keverési időre van szükség. Mindkettő időigényesnek tekinthető, és növeli a nem kielégítő koncentráció lehetőségét. A kezelők nem szívesen számolnak, és nem szeretik két részletben kiadagolni a szükséges növényvédőszer-mennyiséget, mivel ez dupla munka, nem felhasználóbarát, és további hibalehetőséget rejt magában, ami többletköltségekhez vagy túl/alul adagoláshoz vezethet. A növényvédő szer egyszerre történő hozzáadásakor eddig csak olyan mellső-hátsó kombinált megoldások voltak ismertek, amelyek a keveréket az első és a hátsó permetezőtartály között keringtetik, szivattyúval oda-vissza adagolva, hogy mindkét tartályban azonos koncentrációt érjenek el. A probléma itt az, hogy nagyon nehéz, sőt lehetetlen megállapítani, hogy mikor érjük el a keringtetéssel azt, hogy többé-kevésbé azonos koncentráció legyen a mellső és a hátsó tartályban is.
Tökéletes koncentráció – minden esetben
„A TwinFill egy automata feltöltőprogram, amely lehetővé teszi, hogy a kezelő egyszerre töltse fel a növényvédő szert mind az első, mind a hátsó tartályba, az ismeretlen keverési idő hátránya nélkül. A szoftver gondoskodik arról, hogy a permetlé megosztásra kerüljön, és a megfelelő mennyiségben és azonos koncentrációban kerüljön a mellső és a hátsó tartályba. Miután mindkét tartályt a kívánt szintre töltöttük fel tiszta vízzel, mindkét tartályban azonos koncentráció érhető el” – ismertette a megoldást Dirk-Jan Stapel. „A TwinFill különösen előnyös a közepes méretű szántóföldi gazdálkodók, a zöldségtermesztők és a vegyes gazdálkodást folytató vállalkozók számára. A kezelő egyszerűen, egy lépésben feltöltheti az összes növényvédő terméket a két tartály szükséges térfogatáig együttesen, vagy csak meg kell adnia a permetezendő terület nagyságát, anélkül, hogy kétszer és különböző mennyiségben kellene az összes terméket kimérnie, és külön-külön feltöltenie a tartályokba!”
A TwinFill rendszerrel a kezelő azonnal elkezdheti a permetezési munkát, mert a keverék mindkét tartályban tökéletesen lesz hígítva, és felhasználásra készen áll – a teljes permetezési munka alatt. A tiszta víz vagy permetlé sem megy veszendőbe, mert előre pontosan kiszámítható, hogy mennyi vízre vagy permetlére van szükség.
Multi-Tank-Menedzsment
Az iXtra-iXter B kombináció továbbra is megtartja a multitankfelhasználás jellegzetességeit, amivel a mellső és a hátsó tartályban két különböző permetlékeveréket készíthetünk különböző alkalmazásokhoz, vagy tiszta vizes tartályként használva tárolásához, későbbi bekeveréshez vagy egy másik tartálykeverék elkészítéséhez egy későbbi időpontban, egy másik helyen.
KVERNELAND F-DRILL MAXI PLUS: KÉSZEN A JÖVŐRE
A Kverneland az f-drill maxi plus modellel kibővítette az f-drill fronttartály termékcsaládját. Az f-drill maxi plus további lehetőségeket kínál a gazdálkodóknak és a vállalkozóknak, mivel bármely gazdálkodási rendszerhez adaptálható, és különböző munkagépekkel kombinálható, különböző munkaszélességben, különböző műveletekhez. Az f-drill maxi plus lehetővé teszi a vetést és a műtrágyázást egy menetben, de a vetőmagok és a köztes növények kombinált kijuttatását is. Az osztott elrendezés a forgóboronával és a csoroszlyasínnel együtt optimális súlyeloszlást biztosít, valamint egy menetben elvégezhető a magágy-előkészítés és a vetés.
A vetőmag és a műtrágya precíz lehelyezése kulcsfontosságú a hatékony és fenntartható gazdálkodásban. Az f-drill vetőgép-kombináció kifejlesztésének fő célkitűzései közé tartozott a talajra és a környezetre gyakorolt hatás csökkentése a kevesebb taposás és talajmozgatás révén, miközben a vetőmag és a műtrágya pontos lehelyezésével magas terméshozam biztosítható.
f-drill maxi plus – erőteljes, rugalmas, fenntartható
„Az f-drill maxi plus változattal kibővítettük az f-drill fronttartály-termékcsaládunkat. Az új front tartály két független, elektromos meghajtású ELDOS adagolóegységből és egy 2200 literes ’maxi’ adagolótartályból áll” – magyarázza Sebastian Koers termékmenedzser. „A maxi plus modell tartálya 60 : 40 arányban osztott, és lehetővé teszi két különböző anyag eltérő dózisban történő kijuttatását egy menetben. Szükség esetén a teljes tartálytérfogat rendelkezésre áll egy anyag kijuttatásához, az elválasztófal gyors eltávolításával, ami egyszerű csavarkötéssel van rögzítve. A tartály nagyfokú rugalmasságot kínál!”
A venturi rendszerű adagolóegység nagyobb kijuttatási mennyiséget tesz lehetővé. Az f-drill maxi plus nagyfokú rugalmasságot kínál az alábbi kijuttatási lehetőségekkel:
• kétféle különböző vetőmag vagy
• vetőmag és műtrágya egy menetben, eltérő dózisban.
A CX-II vagy CX-II kétkifolyós csoroszlyák rugalmas és egyedi mélységállítása a csoroszlyasínen lehetővé teszi a különböző mélységbeállítást. Ez rendkívül fontos, ha egy menetben két különböző terményt vetünk, például repcét sekélyen, a kísérő növényeket, mint például a babot pedig mélyebben.
A kényelmes és biztonságos manőverezhetőség érdekében a front tartály keréksorral vagy az egyedi igényektől függően pótsúllyal szerelhető fel. Az f-drill maxi plus kompakt, alacsony felépítésének köszönhetően kimagasló kilátást biztosít.
Könnyű csatlakoztatás az elektronikához – intelligens, kezelőbarát
Az ISOBUS e-com szoftver „plug and play” kompatibilitása lehetővé teszi, hogy az f-drill maxi plus-t és a teljes kombinációt bármely ISOBUS-kompatibilis traktorhoz csatlakoztassák, és a traktor saját termináljáról vagy alternatívaként a Kverneland IsoMatch Tellus Pro vagy az IsoMatch Tellus GO+ termináljáról üzemeltessék.
A Kverneland f-drill maxi plus a fenntarthatóságot, rugalmasságot, hatékonyságot és intelligenciát jelenti – hogy készen álljunk a jövőre.
Összeállította: Fodor M.