fbpx

KUHN: Mindig van valami plusz

Írta: GÉPmax-2025/I. lapszám cikke - 2025 január 23.

A legnagyobb munkagépgyártót képviseli, nem csak Magyarországon

A közelmúltban meglepődve vettem észre, hogy a KUHN Magyarország vezetésében változás történt, így nagy érdeklődéssel vártam a beszélgetést Krupp Orsolyával, az új ügyvezető igazgatóval. Lendülete, dinamizmusa, optimizmusa már a telefonos egyeztetések során is megragadott…

Krupp Orsolya
Krupp Orsolya ügyvezető, KUHN Magyarország (Forrás: KUHN Magyarország)

EGY ÉV KÍNÁBAN…

– Jelenleg Franciaországban él, de hol született, hol nőtt fel?

– A Pilisben születtem 1988-ban, és ott is éltem 20 éves koromig. Nekünk is volt pár hektár földünk, de alapvetően akkor még nem a mezőgazdaság körül forgott az életem. Ha most visszagondolok, már akkor is nagyon céltudatos voltam, mindig a saját lábamra akartam állni. Külkereskedelmi főiskolát végeztem, és már akkor is az export területén szerettem volna dolgozni. Mindig voltak olyan példák előttem, amiket követni próbáltam, és ehhez rengeteget tanultam. Például felvettem a kínai szakot is, mert úgy döntöttem, hogy Kínába szeretnék menni egy időre.

– Azért ez nem egy hétköznapi döntés…

– Nem, de mindent elkövettem azért, hogy sikerüljön. Pályáztam egy kínai ösztöndíjra, amit meg is kaptam, de közben Erasmus-ösztöndíjas is lettem. Így először Németországba mentem az Erasmus-program keretében, és ahogy hazajöttem, nyáron összepakoltam, és egy évre Kínába költöztem. Nem volt senkim ott, de valahogy ez a kihívás vonzott. Meg akartam mutatni, képes vagyok egyedül is boldogulni. Ez az időszak sokat formált rajtam, és rengeteget tanultam magamról is. Az ember megtanul extrém módon önálló lenni, és olyan szituációkat kezelni, amik máshol talán sosem adódnak.

– Emlékszik arra a pillanatra, amikor először leszállt a repülőgépe a távoli országban?

– Igen. Két héten keresztül minden nap sírtam, annyira idegen és nehéz volt az elején… Meg kellett szoknom a komoly kulturális különbségeket, aztán gyorsan belerázódtam az ottani életbe. Mindig is azt gondoltam, hogy a lehetőségeket keresni kell, mert maguktól nem jönnek, hanem tenni kell értük. Ez a mai napig jellemző rám: folyamatosan kutatom, hogyan és mit lehetne jobban csinálni. Ez az életszemlélet talán az, ami a legtöbbet adott nekem.

KUHN
Egy Schuler kovácsolóprés a KUHN gyárában (forrás: KUHN Magyarország)

A VILÁG LEGNAGYOBB MUNKAGÉPGYÁRTÓJA KERÜLT CÉLKERESZTBE

– És hogyan folytatódott az élete a kínai kaland után?

– Franciaországba költöztem a férjem miatt, akit még az Erasmus-program alatt ismertem meg. Saverne-ben éltünk, ahol a KUHN központja is található. Jelentkeztem náluk egy állásra, és felvettek – így kezdődött a karrierem náluk.

A KUHN világszinten egy rendkívül komoly cég, a nemzetközi szinten elért eredmények és innovációk lenyűgözőek. 190 éves múltra tekint vissza. Az egész egy kis kovácsműhelyből indult, még 1828-ban. Az 1900-as évek elején kezdtek mezőgazdasági gépeket gyártani, ebből nőtte ki magát a cég. Az 1980-as évekre a KUHN olyan stabil pénzügyi helyzetben volt, hogy elkezdett gyárakat felvásárolni. Ma már 11 gyárral rendelkezünk, amelyek Franciaországban, Hollandiában, Amerikában és Brazíliában működnek.

– Tehát nemcsak európai, hanem globális a cég jelenléte.

– Igen, a KUHN valóban a világ egyik legnagyobb mezőgazdasági gépgyártója, az éves árbevételünk körülbelül másfél milliárd euró. A legnagyobb piacunk továbbra is Európa, de Észak-Amerika, Dél-Amerika és Ausztrália is kiemelt szerepet játszik. Észak-Amerikában például már a kilencvenes évek óta van két gyárunk, és Brazíliában is nagy múltra tekinthetünk vissza, ahol önjáró permetezőket, direktvető gépeket és szemenkénti vetőgépeket gyártunk. A brazil piacon a top három márka között vagyunk, ami hatalmas eredmény. Összesen körülbelül hatezer ember dolgozik a KUHN-nál világszerte. Jelenleg a szántóföldi gépekre, talajművelő gépekre, vetőgépekre, valamint a digitalizációra és az elektronikára helyezzük a legnagyobb hangsúlyt.

KUHN
A KUHN már 11 gyárral rendelkezik világszerte, a képen a központ látható a franciaországi Saverne-ben (forrás: KUHN Magyarország)

TÖBB ORSZÁGÉRT FELELT

– Visszatérve a saját történetére, mi volt az első pozíciója a cégnél?

– Értékesítési asszisztensként kezdtem, két évet töltöttem ebben a szerepben. Onnan léptettek elő, és területi menedzserként folytattam. Három országot kaptam: Hollandiát, Belgiumot és Svájcot, majd később megkaptam még Dániát, Svédországot és Finnországot is.

– Azért ez így már egy szép nagy terület…

– Igen, teljesen máshogy működnek a dolgok az északi országokban, de a mentalitásuk, a professzionalizmusuk lenyűgözött. A mezőgazdaság szerkezete és működése is teljesen eltér az ottani országokban, például Franciaországhoz vagy Közép-Európához képest. Nagyon sokat tanultam tőlük. A dánok és a finnek különösen közel kerültek hozzám, és a mai napig jó kapcsolatot ápolok velük. Aztán négy évvel ezelőtt történt egy váltás. Lengyelországot, Csehországot és Szlovákiát kaptam, és ekkor elvették tőlem Belgiumot és Hollandiát. Svájcot viszont megtartottam, és két évvel ezelőtt még Magyarországot is hozzátették a feladatokhoz. Így most ez a közép-európai régió, valamint Svájc tartozik hozzám.

A KÖVETKEZŐ LÉPÉS: MAGYARORSZÁG

– Hogyan fogadta, amikor a magyarországi cég ügyvezetői feladatával is megbízták?

– Emlékszem, kellett pár nap, hogy felfogjam. Hajnali öt és hét között a konyhában sétálgattam egy kihűlt kávéval, és próbáltam feldolgozni. Az első gondolat az volt, hogy „ezt most hogyan fogom megcsinálni?”. Ami megnyugtatott, az az volt, amit a főnököm mondott: nem azért kaptam ezt a lehetőséget, mert nem lenne más, aki elvállalná, hanem mert őszintén hiszi, hogy én tudom ezt a legjobban megcsinálni.

– Mik a legfontosabb feladatai most?

– Ügyvezetőként az egyik legnagyobb kihívás a változások kezelése. Ez sosem egyszerű, sem a csapaton belül, sem a piacon. Holnap például már a munkatársakkal arról fogunk beszélni, hogyan strukturáljuk át a feladatokat, hogy hatékonyabban tudjunk dolgozni. Ugyanakkor nagyon kellenének még értékesítő kollégák a nyugati országrészben…

Optimer
Az Optimer tárcsa az aktív talajkövető rendszernek köszönhetően nagy munkaszélességnél is egyenletes mélységben dolgozik (forrás: KUHN Magyarország)

A GÉPPIAC FELLENDÜLÉSRE VÁR

– És akkor még ott van a géppiac helyzete is, ami az utóbbi időben nehezebbé vált.

– Valóban, az elmúlt másfél évben a piac jelentősen csökkent. A 2023 eleji kiszállítások még az előző évből áthozott szerződéseknek köszönhetők, de most már látszik, hogy például a kukoricavető gépek iránti kereslet 70%-kal alacsonyabb, mint egy évvel ezelőtt. Ez azért kontrasztos, mert 2021-től 2022 közepéig fantasztikus éveket élt meg a mezőgazdasági gépkereskedelem. A covid lecsengése után a termény- és tejárak rekordmagasságot értek el, és ez óriási keresletet generált. Most visszatérünk egy olyan „normálisabb” piaci rendhez…

– Ön hogy látja, mely országokat viselte meg jobban ez a visszaesés, és hol bírták jobban tartani magukat?

– Franciaország viszonylag jól tartotta magát, különösen Németországhoz képest, ahol a helyzet jelentősen nehezebb lett. Spanyolország és Olaszország is egész jól állja a sarat. Spanyolországban például idén tavasszal és nyáron megfelelő mennyiségű eső esett, ami fellendítette a mezőgazdasági gépek iránti keresletet. Olaszországban pedig a jelentős szubvenciók segítettek stabilizálni a piacot. Magyarország sajnos a másik oldala az éremnek. Az itteni piac sokkal nehezebb helyzetben van. Ez nemcsak a gazdasági visszaesés, hanem az időjárási és támogatási tényezők miatt is alakul így. Szlovákiát például szintén hasonló problémák érintik. De a KUHN filozófiája, amelyet én is teljesen osztok, az az, hogy a rövid távú célokat sosem áldozzuk fel a hosszú távú eredmények érdekében. Ezért nagyon figyelünk az árképzésre.

– A KUHN Magyarországon elfoglalt szerepét tekintve hogyan látja a kihívásokat?

– Úgy gondoljuk, nem a mi feladatunk megmondani a gazdáknak, hogy hogyan műveljék a földjeiket. Ők ismerik a saját területeiket és igényeiket a legjobban. A mi feladatunk az, hogy a számukra megfelelő gépeket biztosítsuk kiváló minőségben, komoly szerviz- és alkatrészháttérrel. Legyen szó ekéről, tárcsáról, permetezőről vagy vetőgépről, mi azért vagyunk, hogy kiszolgáljuk őket. Biztos vagyok benne, hogy a KUHN erős márkája, a magas minőségű gépek és a tapasztalt szervizcsapatunk segítségével sikeresek leszünk.

Performer
A sokoldalú Performer kultivátorok a KUHN termékkínálatában fontos szerepet kapnak
(forrás: KUHN Magyarország)

FONTOSAK A DEMÓK

– Ha a magyar piacot nézzük, mely termékkategóriák mennek most a legjobban?

– Jelenleg a szálastakarmány-gépek, valamint a takarmánykeverő és -kiosztó gépek keresettek. Ezekre mindig van igény, és a KUHN ezekben a kategóriákban már most is nagyon jó hírnévnek örvend. Emellett tervezzük, hogy egy önjáró takarmánykeverő géppel februárban nagy demótúrát indítunk, ami tovább erősítheti a jelenlétünket ezen a területen.

– Önnek személy szerint melyek a kedvenc KUHN gépei?

– A kedvenceim közé tartozik a vetőgépek közül az Espro, a megbízhatósága és az egyszerű kezelése miatt, az Optimer tárcsa, amely az aktív talajkövető rendszernek köszönhetően nagy munkaszélességnél is egyenletes mélységben dolgozik és a Performer kultivátor, amely rendkívül sokoldalú. Ezek a gépek szerintem a KUHN termékkínálatának ékkövei.

– Milyen hatást vár a demótúráktól?

– A demók mindig fontos szerepet játszanak, hiszen ezekkel tudjuk a gépek teljesítményét és előnyeit a gyakorlatban bemutatni. Az idei bemutatókkal az a célunk, hogy még közelebb hozzuk a gazdákhoz a KUHN gépeket, és megmutassuk, miért érdemes velünk dolgozni. Ez egy komoly lehetőség arra, hogy erősítsük a márkát, és még több ügyfelet nyerjünk meg.

Azt hiszem, ahhoz, hogy a gazdák megismerjék a kínálatunkat, a gépek bemutatása, a demonstráció elengedhetetlen. Már megvan a jövő évi tervünk, pontosan tudjuk, hogy melyik héten mit fogunk csinálni. Folytatjuk a demókat mind a szálastakarmány-gépek kapcsán, mind pedig a talajművelő és vetőgépek terén.

– Korábban említette, hogy egy nagyon profi szervizcsapat áll a cég mögött, ami kulcsfontosságú, hiszen a gépek idővel elhasználódnak. Mit lehet tudni a szakemberekről, mennyire stabil a csapat?

– A szervizcsapatot Varga Róbert vezeti, ő kívül-belül ismeri az összes gépünket, ami óriási előny. Historikusan is pontosan tudja, hogyan működtek a dolgok, így valódi kincs a cégnél. Jelenleg több technikus dolgozik velünk, akik az ország három különböző pontján végzik a gépek szervizelését. A demós csapat is bővült nemrég: egy francia kollégánk, Rémi idén áprilisban kezdett Kecskeméten dolgozni. Az ő feladata a nagy gazdaságokkal való kapcsolattartás, illetve bizonyos gépek demonstrálása és nyomon követése. Ő például 12,5 méteres nagy tárcsákat, 14 méteres magágy-előkészítőket és 6 méteres mélykultivátorokat mutatott be. A demók mellett a visszajelzések összegyűjtése és továbbítása is az ő felelőssége.

– Mit vár a következő évtől?

– Egy szuper évet várok! 2025-re sok tervem van, és már elkezdtünk sok mindent, amit tovább szeretnék vinni. Remélem, hogy ezek a kezdeményezések kifutnak, és egy eredményes évünk lesz.

– Ha egy mondatban kellene összefoglalnia a gazdáknak, hogy miért érdemes figyelniük a KUHN termékeire, mit mondana?

– Azt, hogy a magas minőségű termékeink mellé mindig valami pluszt is kínálunk, ami másoknál nincs; ez az, amiért érdemes minket választani!

Fodor Mihály