fbpx

Continental: az innovatív gumiabroncs-technológia

Írta: GÉPmax-2024/VI. lapszám cikke - 2024 december 01.

A közelmúltban a Continental meghívására részt vehettünk egy izgalmas gyárbejáráson és sajtótájékoztatón a cég lousadói gumiabroncsgyárában. A portugáliai üzem 1990-ben kezdte meg működését a Continental egyik legmodernebb gyáraként, miután a korábbi „Mabor” gyártóüzemet teljesen átalakították. 2017-ben a vállalat újra belépett a mezőgazdasági üzletágba, és megkezdte a lousadói személyabroncsgyártás bővítését egy korszerű mezőgazdasági abroncsgyártó üzemmel.

SPECIÁLIS GUMIABRONCSOK GYÁRTÁSA A LOUSADO ÜZEMBEN

A csúcstechnológiát alkalmazó létesítmény robusztus, hosszú élettartamú mezőgazdasági, kikötői és földmunkagumikat gyárt. 2019-ben a Continental egyik leghatékonyabbjaként elismert lousadói üzem egy új gyártócsarnokkal bővült, amely a radiál földmunkagép-gumiabroncsok (OTR) gyártására szolgál, beleértve a 24 col felniméretnél nagyobb méretű kikötői és földmunkagép- (EM) abroncsokat is. Az üzemhez tartozik egy kutatási és fejlesztési központ, valamint egy értékelési és tesztközpont is, amely a folyamatos minőségvizsgálat és az abroncstechnológia-fejlesztés bázisa.

A Continental célja, hogy a legprogresszívebb gumiabroncsgyártó legyen a környezeti és társadalmi felelősségvállalás tekintetében. 2030-ra a Continental célkitűzése, hogy gumiabroncsainak több mint 40 százalékát megújuló és újrahasznosított anyagokból állítsa elő. A vállalat azt is vállalta, hogy legkésőbb 2050-re 100 százalékban fenntartható anyagokat használ abroncsaiban. A lousadói üzem része ennek az erőfeszítésnek, és a Continental élen jár a fenntarthatóság terén.

A fenntartható mezőgazdaság kulcsa

A Lousado üzem elnyerte a Nemzetközi Fenntarthatósági és Széndioxid-tanúsítvány (ISCC) PLUS minősítést, amely megerősíti a szigorú fenntarthatósági előírások betartását és a nyersanyagok nyomon követhetőségének átláthatóságát. Az üzem stratégiai beruházásai és innovatív folyamatai alátámasztják a Continental növekedésben betöltött kulcsszerepét és a gyártás kiválósága iránti elkötelezettségét. Azt is bizonyítja, hogy még a nagyon nagy gumiabroncsgyárak is képesek CO2-semleges termelést megvalósítani. Ezt egy innovatív elektromos gőzkazán teszi lehetővé, amely gyakorlatilag veszteségek nélkül alakítja át a villamos energiát gőzzé. A villamos energiát részben az üzem saját tetőtéri fotovoltaikus rendszereiből, részben pedig a hálózatból nyerik.

SPECIÁLIS TANULMÁNYT KÉSZÍTETT A VÁLLALAT

A „Mezőgazdaság az átmenetben” című tanulmány szerint a gazdálkodók készen állnak a fenntarthatóbb és hatékonyabb mezőgazdaság felé történő változásra, de szükségük van a modern technológiák támogatására. Különösen fontosak itt a tartós és hatékony berendezések, amelyek védik a talajt, és hosszú távon költségmegtakarítást eredményeznek. A Continental innovatív mezőgazdasági gumiabroncsai megfelelnek ezeknek a követelményeknek, és megnyitják az utat a fenntarthatóbb – ugyanakkor pénzügyileg is eredményes – gazdálkodás felé.

A GAZDÁLKODÓK NAPI MUNKÁJÁNAK IRÁNYÍTÁSÁVAL KAPCSOLATOS HÁROM KIHÍVÁS

A fenntarthatóság témája állandóan jelen van, és fontosságát már régóta felismerték a mezőgazdaságban. Ugyanakkor összetett kihívásokat is jelent, különösen, amikor a gyakorlatban való megvalósításáról van szó. Örvendetes, hogy a gazdálkodók körében már most is jelentős tudatosság tapasztalható a fenntartható elvek iránt. Az említett kutatás eredményei azt mutatják, hogy a gazdálkodók hajlandóak az ágazatuk fenntarthatóvá tételét célzó átalakításra.

A gazdákra azonban egyre nagyobb nyomás nehezedik. Az emelkedő működési költségek – különösen a mezőgazdasági vegyszerek és üzemanyagok árának alakulása miatt – jelentős terhet rónak a költségvetésükre. Ugyanakkor a fogyasztók és az élelmiszer-kiskereskedők egyre magasabb követelményeket támasztanak a termékminőség, a fenntarthatóság és a nyomon követhetőség tekintetében, ami további beruházásokat igényel a technológiákba és folyamatokba. Az egyre rövidebb idő alatt megművelt nagy földterületek iránti igény szintén hatékonysági nyomást eredményez, ami elengedhetetlenül szükségessé teszi a modern gépek és a precíziós gazdálkodás alkalmazását. A gazdálkodók függnek a támogatástól, és kifejezetten igénylik is azt: körülbelül minden harmadik gazdálkodó szeretné, ha meglévő gépeit korszerűsítené, hogy környezetbarátabb technológiákat használhasson, és így elkerülje a költséges új beszerzéseket.

A MEGFELELŐ BERENDEZÉS MINDEN KIHÍVÁSRA

A berendezések fenntarthatósága szempontjából fontos szerepet játszik a hosszú élettartam. A fent leírt kihívások azt mutatják, hogy a gazdálkodóknak a lehető legrugalmasabban kell végezniük munkájukat, mivel a talajviszonyok, az időjárás és a természeti események gyakran kiszámíthatatlanná teszik mindennapjaikat. Ahhoz, hogy munkájukat a lehető leghatékonyabban és egyenletes minőségben végezhessék, a gépeknek és technológiáknak hibátlanul kell működniük, és az előre nem látható kihívásokat is le kell küzdeniük. A megbízható és hatékony berendezések ezért fontosak, különösen a fenntarthatóság szempontjából.

A készre felépített gumiabroncstest a vulkanizálási területen várakozik

A Continental tanulmánya szerint a hosszú élettartamot – például a mezőgazdasági abroncsok hosszú élettartamát vagy vágásállóságát – a gazdák csaknem kétharmada (62 százalék) tartja a legfontosabb szempontnak. Emellett a megkérdezett gazdálkodók mintegy 68 százaléka a termékek minőségét és elérhetőségét különösen vagy legalábbis valamelyest fontosnak tartja a mindennapi munkája során. További 64 százalék a vásárláskor különös figyelmet fordít a technológiák minőségére. Itt jön a Continental a képbe: a neves technológiai gyártó mezőgazdasági gumiabroncsait nagyfokú tartósság és robusztusság jellemzi. Termékei a nagyobb teherbírás mellett még alacsony légnyomás mellett is nagyobb stabilitást biztosítanak. Ennek eredményeképpen különféle időjárási viszonyok között és minden felületen megbízható támogatást nyújtanak a gazdálkodóknak, hogy a lehető legfenntarthatóbbá és leghatékonyabbá tegyék a gazdálkodást.

A TALAJMINŐSÉG EGY MÁSIK FONTOS TÉNYEZŐ A GAZDÁK MINDENNAPI MUNKÁJÁBAN

Miközben a Continental mezőgazdasági gumiabroncsok a hatékony gazdálkodást támogatják, a gazdáknak még mindig szembe kell nézniük azzal a kihívással, hogy a minőséget és a fenntarthatóságot összeegyeztessék a magas árnyomással: egyrészt fenntartható megoldásokat akarnak alkalmazni, másrészt azonban ezeket gyakran költségesnek tartják. Ezt tükrözi a Continental tanulmánya is. A gazdálkodók 72 százaléka számára az árnyomás jelenti a legnagyobb kihívást. Miközben a termékeikből származó bevételek a globális piacokon csökkennek, az energia-, műtrágya- és személyi költségek emelkednek. Az alkalmazott gépek és technológiák összköltsége ezért kulcsfontosságú szempont a beruházási döntések meghozatalakor. A megkérdezett gazdálkodók 64 százaléka hangsúlyozta: elvárja technológiai partnereitől, hogy megfizethető árakon kínálják az új gépeket és berendezéseket.

De nem csak a beszerzési költségek jelentenek itt döntő tényezőt. Az árak értékelésénél fontos, hogy hosszú távon tekintsünk a teljes tulajdonlási költségre (TCO). Ezek a beszerzési költségeken kívül az üzemeltetési és karbantartási költségeket is magukban foglalják. Bár a Continental prémium kategóriás mezőgazdasági gumiabroncsainak beszerzése gyakran drágább, mint a versenytársaké, a gazdálkodók hosszú távon jelentős megtakarítást érhetnek el. A robusztus konstrukció, az optimalizált perem- és övkialakítás, valamint a rugalmasabb köpenyanyag biztosítja a tartósságot, növeli az élettartamot, és ezáltal növeli a mezőgazdasági abroncsokhatékonyságát. Ennek egyik példája az N.flex-technológia, amely a nejlonanyagnak köszönhetően rugalmasságot biztosít a futófelületnek és az oldalfalnak, és így jobb terhelhetőséget és optimális erőeloszlást garantál. Az alacsonyabb javítási költségek, a kevesebb állásidő és a csereigény csökkenése hozzájárul ahhoz, hogy a magasabb kezdeti beruházás megtérüljön. Ez pénzügyi szempontból is különösen vonzóvá teszi a gazdálkodók számára a fenntarthatóságot.

FENNTARTHATÓSÁGA TALAJVÉDELEMMEL

A fenntartható mezőgazdaságnak nemcsak a pénzügyi előnyök, hanem a talaj védelme is kulcsfontosságú eleme: mivel a talaj tömörödése és a talajminőség romlása, a vetésforgó hiánya és az éghajlatváltozás is komoly kihívást jelent a gazdálkodók számára. Ezek a problémák ahhoz vezetnek, hogy a növények kevésbé jól fejlődnek, kevesebb tápanyagot vesznek fel, és végső soron alacsonyabb terméshozamot produkálnak. A talaj vízfelvevő képessége is romlik, ami erózióhoz és további károkhoz vezethet. A jó talajminőség tehát jelentősen hozzájárul a hatékonyabb és környezetbarátabb mezőgazdasághoz. A fenntartható talajgazdálkodás már önmagában is fontos kérdés a gazdálkodók számára.

A Continental tanulmánya szerint a talajminőség a gazdálkodók több mint kétharmada (69 százalék) számára kulcsfontosságú szerepet játszik. A megkérdezett gazdálkodók közül tízből mintegy négy a felhasznált anyagokat – a kialakítás és a talajtömörítés szempontjából – fontos tényezőnek tartja a használt gépek és berendezések fenntarthatósága szempontjából. De nem ez az egyetlen ok, amiért a Continental prémium kategóriás mezőgazdasági gumiabroncsai innovatív technológiákkal vannak felszerelve, amelyeket kifejezetten a talaj védelmére terveztek. Az alacsony légnyomással való vezetés lehetőségének köszönhetően a VF technológia jelentősen csökkenti a talajtömörödést. Egy hagyományos gumiabroncshoz képest a VF abroncsok azonos abroncsnyomás mellett körülbelül 40 százalékkal nagyobb terhelést vagy körülbelül 40 százalékkal alacsonyabb abroncsnyomás mellett azonos terhelést képesek elviselni.

Az új gyártócsarnokot nagyfokú automatizáltság jellemzi

Három szempont kulcsfontosságú itt: (1) a gumiabroncs futófelülete alatti szélesebb és erősebb öv és a stabilabb vállrész növeli a VF gumiabroncs szilárdságát és tartósságát; (2) az optimalizált geometria javítja a peremterület és az oldalfal kitérését; és (3) az N.flex-technológiájú nejlon szövetváz pedig nagyobb rugalmasságot biztosít a peremterületnek és az oldalfalnak, hogy elkerüljék a döcögős utazást, és visszanyerjék eredeti formájukat az állásidő után. Ezt a technológiát a Continental prémium kategóriás VF TractorMaster, VF TractorMaster Hybrid és VF CombineMaster abroncsaiba integrálták.

A ZÖLDMEZŐGAZDASÁGHOZ VEZETŐ ÚT

Egy dolog biztos: a gazdák nyitottak a fenntartható, erőforrás-hatékonyabb mezőgazdaság felé történő átalakulásra – de támogatásra van szükségük ahhoz, hogy ezt kezelni tudják. Végül is nem csak az ő felelősségük a mezőgazdaság fenntarthatóságának biztosítása –a politikai döntéshozók mellett különösen a Continentalhoz hasonló technológiai vállalatoknak van ebben döntő szerepük. A Continental egyenrangú partnerként tudatában van ennek a felelősségnek, és már most szorosan együttműködik a gazdálkodókkal, hogy közösen innovatív megoldásokat dolgozzanak ki a mezőgazdasági ágazat fenntartható átalakítása érdekében.

Fodor Mihály