Napjaink növényvédőszerárai mellett már egyre magasabb költség gyomirtás alkalmával kezelni az egész tábla teljes felületét. Nem meglepő, hogy újabb és újabb fejlesztések kerülnek piacra, amelyekkel herbicidkijuttatásunkat célzottan tudjuk végezni. A mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok területén június 16-án bemutatott helyspecifikus, intelligens permetezés az egyik garantáltan megtérülő módozata a költségtakarékos növényvédelemnek.
CSINÁLJUK OKOSBAN, AVAGY MIT TUD A BOSCH BASF SMARTSPRAYER?
A növénytáblát pásztázó szenzorok érzékelését, a Bosch mesterséges intelligenciáját, valamint a BASF xarvio® Digital Farming Solutions agronómiai intelligenciáját kombinálták össze a fejlesztők. Az eredmény pedig egy intelligens permetezési technológia, amely felismeri a gyom- és kultúrnövényt, megkülönbözteti őket egymástól, így a herbicidkijuttatásunkat célzottan tudjuk végezni.
A SmartSprayer magyarországi szántóföldi körülmények közötti adaptálására vállalkozott a mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok. Először napraforgóban, majd 2-3 leveles kukoricában egy Amazone UX 5201 SmartSprayer permetező munkavégzésénél saját szemünkkel győződhettünk meg a helyspecifikus növényvédelem valódi jelentéséről, és sikerült jelentős megtakarítást is bemutatni.
MIÉRT KEZELJÜK AZ EGÉSZ TERÜLETET, HA CSAK NÉHÁNY FOLTBAN SZÜKSÉGES?
Az intelligens permetezés – ha helyesen alkalmazzák – költségmegtakarítást eredményez. A mezőhegyesi rendezvényen – természetesen csak vizet kijuttatva – a kukoricatábla gyomviszonyaihoz igazítva, egy forduló alatt a kijuttatott permetlé mennyiségében több mint 50%-os csökkenés volt mérhető, de a megtakarítás természetesen az adott tábla gyomterhelésétől függően eltérő lehet. Mi a technológia alapja? A BASF technológiájából már ismert xarvio® pontos képet alkot a tábláról, a kultúrnövényről és a gyomokról. Az intelligens képfeldolgozó algoritmusok valós időben elemzik a képeket, a program meghatározza az ideális időzítést, a tankkeveréket, annak pontos adagolását, majd a permetező fúvókái aktiválódnak, és a célzott kijuttatás elindul. Szemmel láthatóan mindig csak ott és annyit juttatott ki a fúvóka, ahol és ameddig az indokolt volt.
A bemutatón azonban kihangsúlyozták: bár a költségekre vagyunk talán a legérzékenyebbek, arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy a technológia a növényállapot felmérésében és a posztemergens gyomirtásban is segítségünkre lehet. Sőt, technikailag az éjszakai növényvédelem bevezetésére is lehetőséget ad(na), a kevesebb kijuttatott hatóanyaggal (és vízzel) pedig nemcsak pénztárcánkat, de környezetünket is kíméljük, ráadásul a küszöbön álló Green Deal által előírt csökkentési ráta teljesítéséhez ez is jelentősen hozzájárulhat.
Sándor Ildikó