Januárban újra várja a gazdákat az AGROmashEXPO!
Bár a pandémia ideje alatt a kiállítási és rendezvényszektor kapott pár mélyütést, idén már újra régi fényében tündökölt a januári AGROmashEXPO is. A 2024-es agrárgépes piac sajnos messze nem hozta azokat az eredményeket, amiket a szereplők vártak, ezért is kérdeztük Szilvási Krisztinát, a kiállítás igazgatóját arról, hogy ezek a folyamatok milyen hatással lesznek a jövő januári kiállításra.
– Egy ideje Budapest mellett már Torinóban is dolgozik. Mi ott a fő feladata, és mi az, amit a magyarországiakból megtartott?
– Valóban, Torinóban a saját szervezésű kiállításokért felelős kereskedelmi igazgató vagyok – ugyanazt a posztot töltöm be, mint korábban a Hungexpón. Jelenleg négy saját és két közös szervezésű kiállítást felügyelek, de a feladataim közé tartozik az is, hogy újabb rendezvényeket hozzunk létre Torinóban, és bővítsük a jelenlegi portfóliót. Ez egy összetett feladatkör, sok energiát kíván. Mivel azonban az AGROmashEXPO mindig is a szívem csücske volt, így azt nem engedtem el, ezt az egyet megtartottam a magyarországi feladataim közül. Ez így együtt nagy kihívást jelent, ugyanakkor nagyon érdekes is. A Magyarországon szerzett tapasztalatokat nemzetközi környezetben tudom hasznosítani, és bár alapvetően a munka ugyanaz, de kulturális különbségekkel, sok helyi specialitással, más piacokkal, nyelvekkel, emberekkel találkozom, illetve a jogszabályi környezet is eltér.
– Most, 2024 végén hogyan látja akiállítások helyzetét, nemcsak agráros vonatkozásban, hanem általánosan? Mik a tapasztalatok, milyen a kiállítói kedv és az érdeklődés nemzetközi szinten?
– Ami igaz Magyarországon, az igaz a nemzetközi környezetben is: minden kiállítás az adott iparág tükre. Tehát amikor problémák vannak egy iparágban, az rögtön megjelenik a kiállításokon is, visszatükrözve az adott piac dinamikáját. Ha a cégeknek jól megy, nagyobb kedvvel állítanak ki, ha nehezebb a piaci helyzet, akkor ez egy olyan költség, amelyiken elgondolkodnak, hogy megengedhetik-e maguknak. Ez egy általános érvényű igazság, amit országtól függetlenül tapasztalok.
Szerencsére a cégek többsége a nehezebb piaci környezetben is fontosnak tartja, hogy részt vegyen a kiállításokon, mert tudják, hogy ez egy lehetőség a személyes és üzleti kapcsolatok építésére, ápolására – amire nehezebb időkben még nagyobb szükség van. Ugyanakkor vannak, akik úgy gondolják, hogy ilyenkor spórolni kell. Ez végső soron cégvezetői döntés kérdése.
– Tehát ki-ki vérmérséklete, stratégiája, illetve anyagi lehetőségei alapján dönt. Hogyan látja a 2025-ös AGROmashEXPO helyzetét? Mekkora területet foglaltak már le a kiállítók?
– A legnagyobb pavilonjaink már teljesen tele vannak. Az előző gondolathoz visszatérve, a mostani piaci környezet Magyarországon sem könnyű sok cég számára, így a részvételről is lassabban döntenek. Vannak cégek, amelyek a távolmaradás mellett voksoltak, mert nem tudják vagy nem akarják vállalni a kiállítással járó költségeket. Vannak azonban jelentős számban olyan vállalkozások is, amelyek még nem döntöttek. Az AGROmashEXPO esetében ezek a döntések nyáron általában lezajlanak, de most még mindig kapunk olyan válaszokat, hogy várják a piaci helyzet alakulását, esetleg pályázati lehetőségek vagy más pozitív hírek megjelenését. Ez a fajta bizonytalanság viszonylag új számunkra, de a jó hír az, hogy a kiállítók száma nem marad el a megszokottól. Jelenleg négy pavilonunk van, ahol a foglaltság már 90% fölötti, vagyis gyakorlatilag a központi és legnagyobb pavilonok (A, D, F, G) készen vannak. Valószínűleg nem lesz akkora rendezvény, mint idén év elején, de ahogy most látom, a négy vagy akár öt pavilon mindenképpen megtelik. Azaz az AGROmashEXPO továbbra is a legnagyobb agrárgép kiállítás és iparági seregszemle egyben.
– Ha valaki most szeretne jelentkezni, ezek szerint még találhat helyet?
– Igen, de azért kell minél előbb jelentkezni, mert van egy észszerű jelentkezési időpont, amikortól a kiállítók még fel tudnak készülni a január 22-én induló eseményre. Amíg van helyünk, addig fogadunk jelentkezéseket. Most azon gondolkodunk, hogy bővítsük-e a meglévő négy pavilont vagy sem. Ha egy nagyobb cég úgy dönt, hogy részt akar venni, akkor fontolóra vesszük egy újabb pavilon megnyitását.
– Csak ízelítőként, meg lehet nevezni pár olyan nagyobb céget, amelyik biztosan ott lesz a Hungexpo területén rendezett kiállításon?
– Az Amazone, Agroázis, Kuhn és a Väderstad nagyon régen állandó résztvevők a kiállításon, ez most sem lesz másként. Emellett például az Austro Diesel is nagy jelenléttel készül, a tavalyi területét majdnem megduplázva. Ez is mutatja azt a tendenciát, hogy vannak olyan cégek, amelyeknek még fontosabbá vált a kiállítási részvétel, és növelték a szokásos területüket is, mert tudják ilyenkor érdemes befektetni.
Az Agro Park is komoly megjelenéssel készül, nagy területet foglaltak le. Szervezőként a magyar gépgyártás képviselőit egy helyre próbáljuk koncentrálni, hogy hangsúlyosabb legyen a megjelenésük. Bár régóta foglalkozom az AGROmashEXPO-val, most is feltűnnek számomra teljesen új vagy ismeretlen cégek. Idén fokozottabb érdeklődést látunk külföldről. Például egy szlovén kiállító jelentkezett be egy 200 négyzetméteres standdal, ezenkívül két török cég is jelen lesz, nagy területen, kimondottan gyártói képviselettel. A különböző nemzetek megjelenése új dinamikát ad a kiállításnak. Ez látogatói szempontból is kimondottan érdekes lesz, hiszen olyan újdonságokat és speciális gépeket, szolgáltatásokat lehet majd itt felfedezni, amik eddig talán kicsit háttérbe szorultak, vagy nem is voltak jelen. Akit érdekelnek a további nevek, érdemes megnézni a honlapon a kiállítói listát.
– A termékdíj pályázatokra érkeznek a nevezések?
– Ott a jelentkezési határidő november 15-e, így még csak arról tudok beszámolni, hogy folyamatosan érkeznek a pályázatok. Azt ígérhetem, hogy a nyertesek megfelelő kommunikációt kapnak majd.
– Mikor áll össze az egyéb programok rendje? Ez is fontos, hisz a kiállítás négy napja alatt sok előadás és panelbeszélgetés színesíti még a programot.
– A MEGOSZ komolyabb szakmai programmal készül ezen a téren is. Idén már volt egy kezdeményezésük az erdészeti gépesítés témájában, ami nagy sikerrel zajlott. Most ezt továbbgondolva minden napra terveznek programokat, amelyek a magyar gépgyártásra fókuszálnak. Ezenkívül meglesz a szokásos csütörtöki GOSZ programunk is, amely az aktuális agrárgazdasági témákról szól. Mindemellett sok egyéb program még előkészítés alatt áll, érdemes lesz majd a januári híradásainkban keresni ezeket a részletek kapcsán. Hamarosan teljesen naprakész lesz a kiállítási applikáció is. A programokról, kiállítói listáról és a térképekről mindig az aktuális információk lesznek benne, ami segíti a helyszíni tájékozódást. A látogatók szeretik a térképfunkciót, amivel könnyen megtalálhatják a kiállítók standjait és a programokat. A jegyvásárlás egyébként december elejétől indul, akár karácsonyi ajándéknak is jó ötlet lehet AGROmashEXPO-jegyet vásárolni! Pár éve vezettük be a két napra szóló jegyet, hisz egy ekkora kiállításon két nap alatt lehet igazán mindent felfedezni.
– Egyébként a felújítási és bővítési munkálatok teljesen befejeződtek Hungexpo területén?
– Igen, az összes pavilon megújult, és az új konferenciaközpont is készen áll. Most az a feladatunk, hogy pezsgő élettel töltsük meg a helyszínt, és bemutassuk, milyen sok érdekes dolgot lehet itt látni. Januárban szerintem a látogatók és a kiállítók is újra megtapasztalják, hogy a Hungexpo ebben az időben és ezen a területen a legjobb szezonindító találkozók lehetőségét biztosítja a gazdatársadalom részére.
Fodor Mihály