fbpx

A Valkon bemutatta szálastakarmány-betakarítási portfólióját

Írta: GÉPmax-2024/VI. lapszám cikke - 2024 december 03.

Megtartották a VIII. Krone Show-t Siófokon

Már hagyományos, hogy kétévente a Valkon Kft. nagyszabású bemutatóval jelentkezik a Krone termékeivel kapcsolatban. Idén Siófokon várta két „előadásra” a gazdákat a kecskeméti székhelyű cég, mi a látottakból igyekszünk a legfontosabb tudnivalókat kiemelni. Nem egyszerű válogatni az információk közül: napjainkra már több mint 4000 db KRONE gép értékesítési, szervizelési és üzemeltetési tapasztalataival indult neki a házigazda a bemutatónak…

ACTIVEMOW R240 – ECF320CV – B870CR

Ennél a gépnél egy körbehegesztett kaszagerendellyel találkozunk, amely a kasza legfőbb egysége. A Krone gyár évente kb. 12 000 darabot gyárt ezekből a gerendelyekből. Az EC F320CV frontkaszánál az acél verőujjak előre hajolnak, és nem tudnak teljesen átfordulni, felül felütköznek, ezzel is növelve a száradás intenzitását. Ezeket elsősorban az egyszikűekben, fűfélékben szokás használni.

Krone Show
A VIII. Krone Show-nak már 4000 db Krone gép értékesítési, szervizelési és üzemeltetési tapasztalataival indult neki a házigazda

A hátsó kaszákon pedig egy gumihengeres szársértőt alkalmaznak, amelyet főleg pillangósokhoz, lucernához ajánlanak, hogy a szárat megtörje, és a száradás ezáltal egyenletessé váljon. Egy kaszára sokan úgy gondolnak, hogy azt csak fel kell akasztani, aztán már lehet is dolgozni vele, miközben ez nem ennyire egyszerű. A rendezvényen elhangzott, hogy a Valkon egyik partnere külföldről vett egy EasyCut F320 frontkaszát, amelyben használat közben összevertek” a kések. Nem igazán jöttek rá, mi lehet a gond, de a szervizes kolléga megérkezésekor fény derült a probléma okára: a gazda egyszerűen nem jó kardántengely-fordulatot választott… Ezért fontos minden gépet beüzemelni, és ezért kínál a Valkon Kft. is a gépek mellé megfelelő szervizszolgáltatást is.

VENDRO 900

Ez az a gépcsalád, amelyet a betakarítási technológiában méltánytalanul hátra sorolnak; csak akkor akarják használni (akkor kényszerülnek a használatára), ha a lekaszált anyag megázik. Április–májusban, ha valaki a Valkon telephelyén jár, biztos, hogy fog találni gépet, amely fel van készítve az azonnali munkavégzése.

Krone Show
A rendezvény volt az első alkalom, hogy az 1180-as típusjelű BigX megjelent Magyarországon

Krone Show
A BIGPACK 1190 HDP szögletes bálázó a szakmabeliek kedvence, amely nehéz, tömör bálákat készít

SWADRO TC 680

Elhangzott a bemutatón, hogy tavaly szezon elején cseréltek egy partnerüknél egy rendképzőt, ahova szintén egy szervizes munkatárs ment ki a beüzemelést elvégezni. Mentek végig a gép beállításán, és amikor a helyes munkamagasság beállításhoz értek, és annak fontosságát magyarázta a szakember, azt mondta a gépkezelő, hogy ő sohasem állíthatta ezt az értéket… Az előző traktoros ugyanis nem engedte, hogy ehhez bárki is hozzányúljon, így egyetlen beállítással használták gépüket hosszú éveken át. Pedig a beállítás nem egy bonyolult feladat, és nagyon is fontos, hogy az adott tarlóhoz történjen meg. A rendképző rotormagasság beállítását a talaj egyenetlensége befolyásolhatja leginkább. Beállításnál érdemes egy próbakört menni a területen, és megnézni, hogy mennyi anyagot hagyott el, valamint mennyit porolt menet közben.

A betakarítás során ez a gép is fontos szerepet játszik, és ha megbecsülik, akkor szépen és megbízhatóan teljesít. A Valkonnak van olyan partnere, aki Dévaványán 6 év leforgása alatt már több mint 75 000 ha lekaszált területnél tart egy 7,5 méter munkaszélességű géppel.

Krone Show
A rendképző beállítása nem egy bonyolult feladat,
de nagyon fontos, hogy az adott tarlóhoz történjen meg

BELLIMA – FORTIMA F1600 MC – VARIPACK V165XC

A Valkon Kft. egyik Zala vármegyei partnere 2006-ban vásárolt egy KR125-ös bálázót, amelyet egészen az idei évig használt. Idén úgy döntött, hogy vásárol egy Bellima F130at, amelyik a KR bálázó „ráncfelvarrt” verziója. Véleménye szerint az új géppel élmény dolgozni!

A Fortimával kapcsolatban van egy tanulságos történet: 2022-ben eladtak egy ilyen bálázót, amellyel eleinte nem is volt probléma, szépen dolgozott, kb. 800 báláig. Utána elkezdett egyre hangosabban működni. Többször keresték a szervizesek is a hiba forrását, sőt, gyári segítséget is kértek. Az egyik gyári szerelő átnézte a gépet, és megtalálta a hibát – a kamraajtó belső pályaszakaszán a rúdláncgörgő használat közben felmászott egy 5-6 mm magas peremre, és amikor onnan lejött, koppant egyet. A problémát egy egyszerű hézagolással és a vezetősín csiszolásával gyorsan helyreállította. A tanulság a történetből az, hogy sokszor egy apró kis alátét, hézagolás vagy biztosíték okozhatja a problémát, érdemes tehát alaposan végigmenni mindenen részleten!

A hevederes bálázók technológiája elsősorban száraz anyag bálázására való, amiben tömörebb bálát tudunk elérni, viszont nagyobb teljesítményt igényel a munkához. Az egyik Valkon-partner egy ilyen VariPack bálázóval dolgozik, 150-es bálaátmérőnél szalmában320-330 kg-os, szénában pedig420 kg-os bálát is előállítottak. Több zónában lehet állítani a kívánt bálatömörséget, ebben a példában a szervizessel beüzemeléskor 25–50–75%-osra állították be a tömörséget zónánként.

A vezérlésnél a TIM úgy van beállítva, hogy „a bálázó a főnök” a gépkapcsolatban. A kezelő elindítja a traktort, és a bálázó szedi össze a rendet. Ha megvan a megfelelő nyomás, a bálázó megállítja a traktort, beköti, majd kidobja a bálát. Nagyon kényelmes így a használat, kevesebb a hibázási lehetőség, és a kezelőnek szinte tényleg csak bent kell ülnie a traktorban, és semmihez sem kell nyúlnia.

COMPRIMA F155 XC – EASYWRAP 150

A Valkon Kft. partnerei között van olyan, aki már az ötödik F155-ös Comprimáját vásárolta meg; ennél az üzletnél egy 80 000 bálás Comprimát számolt be a cég. Nyilvánvaló tehát, hogy a márka ebben a gazdaságban is bizonyított.

Az EasyWrap 150-es típusmegjelölés a csomagolható bála maximális méretére utal. Felszerelhető nem csak hátra, hanem a traktor frontfüggesztésére vagy akár egy teleszkópos rakodógépre is. A bálához érve a görgő előre nyomódik, a hengerek összezárnak, és felveszik a bálát – az egész folyamatot teljesen automatikusan irányítja a gép. Felvétel után becsomagolja a bálát, amit nem időarányosan végez, hanem szenzorok vannak, amik figyelik a szögelfordulást, és a bála tényleges helyzete irányítja a csomagolást. Amint végzett, a bálafordítóval lerakhatjuk a bálát akár az oldalára is, hogy dombos területen ne guruljon el.

BIGPACK 1290 HDP + BALECOLLECT

A szögletes bálázó a szakmabeliek kedvence, amely nehéz, tömör bálákat készít. Egy sima kockabálázónál az átlagos szalmabálák tömege 400–420 kg körül alakul, míg egy HDP esetében ez meghaladja az 500 kilogrammot is. Mire érdemes figyelniük azoknak, akik ilyen bálázóval dolgoznak?

Először is érdemes előre gondolkodni. Ahogy minden évben, idén is november 1-től indul az alkatrész-előrendelési kedvezmény. A téli hónapokban a szervizeseknek van idejük felmérni a gépeket, megrendelni és beépíteni az alkatrészt, így amikor indul a szezon, a gépek fel lesznek készítve, nem akkor kell kapkodni. Érdemes a tervszerű megelőző karbantartásokat elvégezni, hogy ami később esetleg gondot okozhat, például egy csapágy, azt inkább cseréljük ki 80%-os állapotában, sokkal drágább ugyanis, ha szezon közben kell emiatt megállni.

Másodsorban, ha egy adott zsinegre elvégeztük a kötözőfejek beállítását, akkor azzal a zsineggel dolgozzuk végig a szezont, mert a kötözőzsinegek között is van különbség. Ha valamiért változtatni kell, akkor ne felejtsük el a kötözőfejeket is állítani.

Harmadsorban a Valkon Kft. összeállított egy „first aid kit” csomagot, amelyben olyan alkatrészeket találhatunk, amik jó, ha a kezelőnél vannak munka közben. Jól tudjuk, hogy a szántóföldön minden megtörténhet, de a csip-csup hibákat nagy valószínűséggel rögtön orvosolni lehet.

Krone Show
A Valkon Kft. partnerei között van olyan, aki már az ötödik F155-ös Comprimáját vásárolta meg

A bálagyűjtő-rendező kocsi egybe van építve a bálázóval, így alkotnak egy egységet, ami nagyon fontos a közúti közlekedésnél is. Ennek a kocsinak van külön szállítási és munkamódja is. Közúton való közlekedésnél kitolja magát a BaleCollect, és fixálja a kerekeket, munka közben a kerekek fixálása fel van oldva, és függetlenül mozognak, mint egy bevásárlókocsi kerekei. Van olyan ipari vállalkozópartnere is a Valkonnak, amely cég BaleCollect nélkül már nem fog bálázót venni, az annyira hasznos eszköz.

BIGX 1180 + EASYFLOW

Amikor Bernard Krone kiadta a feladatot a tervezőknek, hogy silózót kell építeni, ehhez akkor alapvetően három szempontot határozott meg: az egyik, hogy ne másoljanak semmilyen korábbi gépről, a másik, hogy tervezzenek egy saját kukoricaadaptert, a harmadik pedig az, hogy gyártsák le a világ legnagyobb teljesítményű silózóját. A rendezvény volt az első alkalom, hogy az 1180-as típusjelű BigX megjelent Magyarországon. A gép igazi különlegesség: a világ legnagyobb teljesítményű silózóját egy 1156 lóerős, V12-es Liebherr motor működteti.

Összeállította: Fodor M.