A legutóbbi AGROmashEXPO kiállításon, a „D” csarnokban, a Goodyear Farm Tires hazai képviseletének standján érdekes alakú abroncsokkal szerelt traktort láthattunk. Az LSW (Low Sidewall Technology) mezőgazdasági abroncs a modern gazdálkodás egyik meghatározó technológiai vívmánya, melynek célja a lehető legjobb teljesítmény elérése a különböző terepviszonyok között.
TECHNOLÓGIAI MEGOLDÁSOK
Az LSW termékcsalád kialakításánál a legmodernebb technológiák és anyagok kerülnek alkalmazásra. A speciálisan kifejlesztett gumikemikáliák és precíz mintázattervezés biztosítja a kiváló tapadást még nedves vagy laza talajviszonyok esetén is. A mezőgazdasági gépek hatékonyságát nagymértékben befolyásolja az abroncsok minősége. Az LSW gumiabroncsok, optimalizált kialakításuk révén, kiváló tapadást biztosítanak. Az LSW abroncsok előállításánál egy speciálisan kifejlesztett, strapabíró gumikeveréket használnak, amelyet kifejezetten a nagy terhelésű mezőgazdasági gépek igényeihez optimalizáltak. A keverék alapját a természetes és a szintetikus gumi kombinációja adja, amely biztosítja a megfelelő rugalmasságot, kopásállóságot és időjárás-állóságot. A korom fokozza a kopásállóságot és a mechanikai ellenállóságot, míg a szilika segít csökkenteni a gördülési ellenállást, ezáltal javítva az üzemanyag-hatékonyságot.
A speciális lágyítók (pl. növényi olajok vagy feldolgozott petrolkémiai anyagok) javítják a gumi rugalmasságát, és hideg időben is biztosítják a megfelelő teljesítményt. A vulkanizáló anyagok (kén, gyorsítók, aktivátorok) biztosítják a gumi megfelelő térhálós szerkezetét, amely növeli az abroncs élettartamát és ellenálló képességét a terheléssel és az időjárási tényezőkkel szemben. A precíz vulkanizálási folyamat garantálja az anyagok tökéletes összekapcsolódását, ami jelentősen növeli az abroncs szerkezeti integritását és élettartamát. A speciális adalékanyagok és antioxidánsok védik az abroncsot az UV-sugárzás és az ózon hatásai ellen, megelőzve az idő előtti repedezést és öregedést.

KIALAKÍTÁS
Az alacsony oldalfalú (LSW) abroncsok a hagyományosnál nagyobb felniátmérővel és kisebb abroncsoldalfallal rendelkeznek. Az LSW® (Low Sidewall Technology™) Kompakt oldalfala csillapítja a lengő mozgást nagy sebesség mellett, és kiküszöböli a pattogást a függesztett szerelvények esetén. Ezenkívül 40 százalékkal alacsonyabb nyomáson is ugyanakkora a teherbírása, mint egy standard abroncsnak, ami jelentősen csökkenti a talajtömörödést.
A belső szerkezetben a fémszálas erősítés ötvözete biztosítja az abroncsok kiváló merevségét és rugalmasságát, így az a változó terepviszonyok között is stabil működést garantál. A 12–15 mm-es mélységű futófelület egyedi mintázata nemcsak a kiváló tapadást biztosítja, hanem az öntisztító hatás révén csökkenti a sárberakódások kialakulását. Az LSW abroncsok jellegzetessége az alacsonyabb oldalfal, amely jobban ellenáll a mechanikai igénybevételnek, kevésbé hajlamos a túlmelegedésre, és a gumikeverékben használt szilika tovább csökkenti a hőképződést.
HEVEDERREL ÖSSZEHASONLÍTVA
Felmerül a kérdés: érdemes-e hevederes járószerkezetet alkalmazni, vagy a korszerű gumiabroncsok, például az alacsony oldalfalú (LSW) abroncsok hatékonyabb megoldást nyújtanak? A Titan International által végzett szántóföldi tesztek és vizsgálatok alapján az LSW abroncsok számos előnnyel rendelkeznek a hevederekkel szemben. Egy új, hevederes rendszerű gép beszerzése jelentős többletköltséget jelenthet, így az jelentősen meghaladhatja a kerekes változatok árát. Emellett a hevederes járószerkezetek rendszeres és költséges karbantartást igényelnek, ami növeli az állásidőt és a fenntartási kiadásokat.
A szántóföldi tesztek során egy új gyártású gumikerekes és hevederes változatban is gyártott törzscsuklós traktort szereltek fel Goodyear® OPTITRAC LSW1400/30R46 abroncsokkal, és összehasonlították a traktor hevederes változatával. Az eredmények szerint az LSW abroncsok akár 15%-os üzemanyag-megtakarítást és 30%-kal nagyobb munkasebességet tettek lehetővé. A talajnyomás-vizsgálatok azt mutatták, hogy az LSW1400 abroncsok átlagosan 16%-kal alacsonyabb talajnyomást gyakoroltak, mint a hevederek, a maximális nyomáskülönbség pedig 38% volt az abroncsok javára. A tapadás tekintetében az LSW abroncsok teljesítménye összevethető a hevederes rendszerekével, mivel hasonló csúszási mutatókkal rendelkeznek.

LSW SUPER SINGLE
Az ikerkerekek hosszú ideje népszerűek a mezőgazdaságban, az ikerkerekezés azonban növeli a traktor súlyát, így amennyit a nagyobb felfekvőfelülettel nyerünk, annak egy részét elvesztjük a traktor nagyobb súlya miatt. Ezenkívül az ikerkerekekkel felszerelt gépek nehezebben manőverezhetők nedves vagy sáros körülmények között, valamint a traktor szélességét is kedvezőtlenül megnövelik, és az élettartam tekintetében a traktor tengelyeire is negatív hatással vannak. Le- és felszerelésük idő- és munkaerő-igényes, a nagyobb méretű kerekek esetében pedig gyakran speciális eszközöket is igényel. Kedvező alternatívát jelenthetnek kiváltásukra az LSW Super Single abroncsokkal szerelt kerekek, amelyek szélesebb futófelülettel rendelkeznek, ami nagyobb érintkezési felületet biztosít a talajjal. Ezáltal jobban elosztják a gép súlyát, csökkentve a talajra gyakorolt nyomást, és minimalizálva a tömörödést.
Egy tanulmány szerint az LSW SuperSingle abroncsok használata akár 20%-kal növelheti a talaj flotációt, ami kisebb talajtömörödést és kényelmesebb vezetést eredményez. Egy másik kísérletben a super single abroncsokkal felszerelt traktorokkal művelt területeken hektáronként 136 kg-mal nagyobb terméshozamot értek el, mint az ikerkerekes konfigurációval.

LENGÉSEK, PATTOGÁSOK ÚTONÉS TEREPEN
A mezőgazdasági gépek hatékonyságát és a kezelő kényelmét jelentősen befolyásolhatják a „road lope” és a „power hop” jelenségek. A „road lope” a traktor vagy kombájn úton történő haladása közbeni hintázó mozgást jelenti, míg a „power hop” a nagy vonóerőt igénylő munkák során fellépő pattogó mozgás. Az alábbiakban bemutatjuk e problémák okait és megoldásilehetőségeit.
A „road lope” jelenség, vagyis az úton haladás közben jelentkező hintázás előfordulhat a helytelenül beállított gumiabroncsnyomás miatt is, ami a meghajló oldalfalak miatt instabilitást okozhat. A nem megfelelően kiegyensúlyozott kerék- és abroncskombináció is hintázást eredményezhet.
A nagy vonóerőt igénylő munkák során előforduló „power hop” pattogást okozhatja a túl magas vagy túl alacsony abroncsnyomás, de fokozhatja a kialakulásának a kockázatát a száraz, laza talaj, illetve a nem megfelelően beállított arányú súlyelosztás is. A súlyarány beállításához „Az optimális traktortömeg megtalálása igazi kihívás” című cikkünkben találhatnak ebben a lapszámunkban is támpontokat.

(fotó: titan-intl.com)
Az LSW abroncsok, geometriájuknak és kialakításuknak köszönhetően, jelentősen csökkentik a káros lengések és pattogások mértékét. Az LSW abroncsok nagyobb keréktárcsa-átmérője tompítja a pattogás hatását. A félig függesztett munkagépekkel végzett feladatok során a traktorkezelők általában nagy pótsúlyokat helyeznek az első és/vagy hátsó tengelyre a súlyelosztás érdekében, és potenciálisan csökkentik az abroncsok nyomását, hogy a gumiabroncsok kevésbé legyenek merevek. Az LSW gumiabroncsokat úgy tervezték, hogy stabilizálják a traktor haladását, és növeljék a vonóerőt. Az LSW abroncsok, a rövidebb oldalfalnak köszönhetően, közúton haladva csökkentik a visszarúgást és a pattanást. A hagyományos kerék-gumiabroncs összeállítás 70%-os oldalaránnyal rendelkezik, ami nagyobb sebességnél hajlamosabb az ugrálásra és az imbolygásra. Az LSW abroncsokkal szerelve viszont sokkal kevesebb a lengő mozgás a jármű haladása során és munkavégzés közben.
(forrás: titan-intl.com)
Farkas Imre
Hivatalos Goodyear Farm Tires LSW forgalmazó:

Elérhetőségek:
Tel: +36 70 455 4494
Cím: Lengyeltóti, Fonyódi u. 10