A FRAMEST Kft. 25 éve a változó gazdasági és természeti környezetnek megfelelően fejleszti gépeit, állandó kíváncsiságtól is motiválva igyekszik a gazdálkodók véleményére odafigyelve megalkotni talajművelő eszközeit.
Művelni kell azt a talajt, nem csak turkálni. Ha megfelelően bánunk a talajjal, visszaadja azt, de fordítva is igaz: egy elfuserált művelet akár másfél szezonon keresztül is érezteti hatását.
NÉZZÜK A FRAMEST ESETÉBEN A FEJLŐDÉST KÉT MŰVELET GÉPEINÉL:
LAZÍTÓK:
Első perctől kezdve egyenes kések, negatív szögállású alsó résszel, szárnyas kopócsúcsokkal. Nem hozunk fel nagy hantokat, elmunkálhatatlan rögöket, de a felszín alatt a szelvény teljesen át van repesztve, mozdítva. A felszínt MINDIG vissza kell zárni nyári lazításnál, eleinte tüskés hengerrel, majd később már a mélytömörítő hengert is alkalmazzuk. Igény mutatkozott a hant nélküli repesztés felszínének sekély elmunkálására, erre adtuk a választ a késekre szerelt oldalszárnyakkal, majd a kések közé felszerelhető sekélykésekkel.
Mivel kezdett elterjedni a vésőkéses szántáskiváltás, mi is elkészítettük a FRALAZ gépekre a vésőkéseket, valamint a kettős tüskés henger opciót. Így a késő ősziek mély talajmunkáját is el lehet végezni a géppel, késcserével, vagy ha kell, még hengercserével is. Ezzel a sorral a FRALAZ a teljes időszakban jól használható eszköz lett a gazdák kezében.
Az INVERTA alapból a mélyen forgató vésőkésekkel és dupla tüskés hengerrel van szerelve, ha jellemzően így használják, de ezek számára is elkészítettük az egyenes késeket szárazabb talajállapotokhoz.
MAGÁGYKÉSZÍTŐK
Ezzel a gépcsoporttal hosszú utat jártunk be, de már a kezdő lépés is ütősre sikeredett. Az első évben 7 gépet, a másodikban már 70-et sikerült eladni, pár éve pedig az 1000. FRAKOMB-ot adtuk át. Indításként összeraktunk egy eddigiektől kissé eltérő eszközt: a merev szárú mellső lúdtalpkapasor teljesen új volt, az úszó géptest, a cserélhető kapamezők nem nagyon voltak ismertek. Az évek során a lappálcából csőpálca lett, hátul az egy sor crosskill henger helyett kétsoros crosskill vagy víztakarékos gumik, elöl puhagumi-hengerek.
Ahol nem igényelt a talaj hengert, vagy a jellemző talajállapot azt nem tolerálta, oda készült a KREÁTOR. Ennél a gépnél olyan elemeket építettünk be, amelyek nem voltak szokványosak, például az egyedileg állítható mélységű mellső merev szárú kapákat. A KREÁTOR 4 és 6 méteres függesztett verziója a „levegőbe emelte” a gép előnyeit; az könnyebb lett, de munkája alapos és megbízható.
A magágykészítés a szántás tetejéről lassan áthúzódott a tárcsázott, kultivátorozott, mélykultivátorozott, nem vagy kevésbé forgatott talajokra, ahol már a durvább, szárazabb, talán nem mindig a megfelelő mélységben alapművelt talajokkal találkozunk, sok esetben zúzatlan, kevésbé jól zúzott szármaradvánnyal, néha sok-sok gyommal.
Erre a kihívásra készült el az evolúció következő szakasza, az UNIKOMB, ahol az előbb felsorolt problémákra céltudatosan építettük a művelőelemeket, meghagyva azok variálhatóságát is. Ez az eszköz már önmagában is tud egy sekély tarlóápolást, előző sekélyebb alapművelések mélyítéssel járó magágykészítését. De ha kell, vissza az alapokhoz, szántás tetején magágykészítést is. Folytatjuk a gépek további finomalakítását, az igényekhez igazodva. Látjuk a változásokat, amelyek körülvesznek minket, ezért igyekszünk itt és most, vagy már a holnapra is gondolva a válaszokat vasba komponálni.