fbpx

AMAZONE TopCut 12000-2T kombinált aprítóhenger

Írta: GÉPmax-2025/III. lapszám cikke - 2025 május 31.

Különlegesen sekély talajművelés hatékonyan

A talajművelés kérdése számos gazdaságban egyre inkább a szántóföldi gazdálkodás középpontjába kerül. Minél nagyobb probléma a szárazság és a rezisztencia, és minél szigorúbbak a növényvédő szerek használatának csökkentésére vonatkozó követelmények, annál fontosabbá válik a megfelelő talajművelési módszer.

Az első tarlóhántás ebben kritikus jelentőséggel bír, emiatt komoly kihívásokat is rejt magában. A cél egyfelől az, hogy optimális magágyat hozzunk létre az árvakelésű gabona és a gyommagvak keléséhez. A következő kultúra számára nemkívánatos növények közvetlenül a tarlóhántás után kikelhetnek, és a második menetben mechanikusan elművelhetők. Az optimális csírázási feltételeket biztosító, különlegesen sekély művelés rendkívül fontos, különösen az árvakelésű repce, valamint a parlagi ecsetpázsit és széltippan miatt problémás területeken. A magvaknak nem szabad túl mélyre kerülniük a talajban, hogy ne tudjanak magnyugalomba kerülni. Másrészt a szerves maradványok lebomlása döntő szerepet játszik a talajhigiéniában. A jó lebomlás csökkenti a gombabetegségek és kártevők terjedését. Emellett a növényi maradványokból származó tápanyagok hozzáférhetősége is javul. Ezért fontos, hogy a szerves anyag aprítása már az első művelésnél megtörténik. Ahogy a nyarak egyre szárazabbá válnak, úgy válik egyre fontosabbá a párolgás minimalizálása és a vízzel való takarékoskodás a talajművelésben. Emiatt kritikus, hogy az első lépésben csak olyan mélyen műveljünk, amennyire szükséges.

TopCut12000-2T_1
(Fotó: Amazone)

A MEGOLDÁS:TOPCUT KOMBINÁLT APRÍTÓHENGER

A különösen sekély talajművelés iránt mutatkozó egyre nagyobb igényre válaszul fejlesztette ki az AMAZONE a 12 m munkaszélességű TopCut 12000-2T kombinált aprítóhengert. Ez a gép 3 egymást követő művelőeszköz-szegmensből és egy utóművelő eszközből áll, amelyek az ügyfél kívánságaitól és követelményeitől függően különböző szerszámokkal szerelhetők fel:

‑választható előművelő eszközök az első sorban: késhenger,

‑fő művelőeszközök a második és harmadik sorban: késhenger és/vagy minimum TillDisc kombinációja,

‑hátsó henger negyedik sora: háromsoros szalmaborona vagy opcionális hátsó henger első szerszám nélkül.

A hosszú növényi maradványok, például repce- és napraforgószár vagy a köztes termények intenzív aprításához ideális a dupla késhenger mint fő művelőeszköz. A késhengerek intenzíven felaprítják és rostokra bontják a növényi maradványokat, ami jelentősen felgyorsítja a bomlást. Ezenkívül a 0–2 cm-es sekély talajművelés ellenére a késhengerek megfelelően finom talajszerkezetet hoznak létre az optimális magágyhoz, ami elősegíti a gyommagvak és az árvakelésű gabona csírázását. A dupla késhenger magágykészítésre és látszólagos magágy-előkészítésre is használható. A nagy kerületi sebesség kiváló rögtörési hatékonyságot eredményez. A még intenzívebb műveléshez fő szerszámként késhengerből és Minimum TillDisc hullámos tárcsákból álló kombináció használható. Ennek az elrendezésnek az az előnye, hogy a késhenger a menetirányra keresztben, a Minimum TillDisc pedig hosszában aprít. Ez a keresztezett vágás intenzív aprítást garantál, különösen megdőlt gabonában és kukoricatarlón. Harmadik lehetőségként a fő művelőeszköz dupla Minimum TillDisc egységgel is felszerelhető. E kombináció akár 3 cm mélyen is képes a talajba hatolni anélkül, hogy átmozgatná. Ennek különösen tavasszal az az előnye, hogy megnyitja a talajt, ami elősegíti a jobb szellőzést és a felmelegedést. Ez különösen akkor érdekes, ha tavaszi vetésű növényeket, például gabonaféléket vagy cukorrépát vetünk direktvetéssel. A Minimum TillDisc tárcsasor intenzíven felaprítja a megdőlt gabonát, miközben alig mozgatja át a talajt. Kiegészítő előművelő eszközként késhenger is választható. A növényi maradványok aprítása így még hatékonyabbá válik.

PÁLCÁS ELOSZLATÁS VAGY VISSZATÖMÖRÍTÉS

A betakarítás utáni szalmaelosztás optimalizálásához a fő művelőeszköz mögött nehéz háromsoros pálcás borona használható. Ez a szalmaterítés mellett kirázza a magvakat a szalmából, a hüvelyekből vagy a kalászokból. Emellett a borona tovább finomítja a talajszerkezetet is, ami szintén kedvez a gyomok kelésének. A pálcás borona agresszivitása menet közben a fülkéből hidraulikusan változtatható. A szalmaborona HD kivitelben, keményfém végekkel is rendelhető, ami sokszorosára növeli az élettartamot. Más variációban tömörítőhenger választható, amely optimális visszatömörítéssel csökkenti a talaj kiszáradását. A 600 mm átmérőjű DW tárcsás hengert egyfelől optimális visszatömörítés, másfelől kiváló aprítási hatékonyság jellemzi. A növényi maradványokat, például a kukoricatarlót vagy a köztes terményeket a henger éles gyűrűi tovább darabolják és aprítják. Ez szintén elősegíti a gyorsabb elbomlást. A KWM 600 mátrix profilos gumigyűrűs henger kiváló rögtörésről gondoskodik a klasszikus magágykészítés során. Az eszköz látszólagos magágykészítésére is ideálisan alkalmas. Ennek eredményeképpen a problémás gyomok, mint például a parlagi ecsetpázsit és a széltippan, a tényleges vetés előtt kicsíráznak, hogy aztán a második menetben a TopCut segítségével mechanikusan leküzdhetők legyenek.

Forrás: Amazonen-Werke Kft.

Amazonen-Werke[1]