A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság az agrártüzek veszélyeire hívja fel a figyelmet a közösségi média felületén. Az aratási időszak kezdetével ez most különösen aktuális, egyre több lesz a száraz tarló, és traktorok lepik el az utakat és a földeket.
Az előző év júniusi adatai is mutatták, hogy oda kell figyelni, hiszen a szabadban keletkezett tüzek több mint fele a mezőgazdasághoz kapcsolódik. Az idei szezon is hasonlóan indult: a tűzoltókat idén már 112 mezőgazdasági tűzhöz riasztották, 80 esetben bálák, 26 helyen munkagépek, 6 alkalommal pedig gabonatáblák kaptak lángra. Ezekben a tüzekben 2900 bála, 16 traktor, 5 kombájn, 3 bálázó és 4 mezőgazdasági rakodógép égett.
A legáltalánosabb szabályokat a szakemberek az alábbiakban foglalták össze:
- A legegyszerűbb szabály: ne égess tarlót, füvet, gyomot, útszegélyt!
- Ne dohányozz a mezőgazdasági munkagépek vezetőfülkéjében, gabonatáblán vagy annak közelében. Amennyiben mégis, ne dobd el (ki) a cigarettacsikket – ez vonatkozik az egyéb járművek utasaira, sofőrjeire is, akik az úton utaznak!
- Előírás szerint ellenőrizd, tartsd karban, tisztítsd meg a munkagép és alkatrészeit!
- A munkagépben mindig legyen nálad tűzoltó készülék és szikracsapó.
- A speciális munkagépeken (kombájnon) legyen földelőlánc a sok forgórész miatt keletkezett elektrosztatikus töltés elvezetésére, ezzel megelőzhetsz egyfajta elektromos tüzet.
- Munka közben rendszeresen, vizuálisan ellenőrizd a kipufogó környékét, ugyanis az onnan kijutó gázok is meggyújthatják a növényzetet még akkor is, ha van rajta szikrafogó.
- A mezőgazdasági erő- és munkagépekre vonatkozó általános tűzvédelmi szabályokat tartsd be.
- A kalászosok betakarítása, bálázás előtt tarts gépszemlét, előírás szerint az agrárgép tűzvédelmi műszaki ellenőrzését bizottságilag hajtjuk végre.
Ha mégis meggyulladt a gabonatábla, ezt tedd:
- Amennyiben mégis kigyullad a munkagép vagy a vontatmány, olyan helyen állj meg, ahol nem terjedhet tovább a tűz.
- Csatlakoztasd le a vontatmányt, amennyiben lehetséges, így kevesebb lesz a kár.
- A lehetőségek függvényében kezdd el oltani a tüzet, vagy korlátozni a terjedését.
- Hívd a segélyhívót, kérj segítséget szakembertől!
Mit ne tegyél?
- Ne bámészkodj!
- Ne várd, hogy magától kialudjon a tűz, egyhamar nem fog!
- Ne hagyd őrizetlenül a lángoló munkagépet!
- Amennyiben nem biztonságos, ne kezdj bele a tűz oltásába, ne akarj halott hős lenni.
Minden évben sok százmilliós károkat okoz egy apró műszaki hiba, a klímaváltozással érkező hőségnapok tömény forrósága vagy a szántón működő gépekre rakódó növényi maradványok begyulladása. Ezért fontos, hogy a fenti szabályok betartásán túl a technikai fejlesztéseket, innovatív megoldásokat is kövessük, melyek segíthetnek a baleset megelőzésében, vagy a kárenyhítésben.
Forrás: BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság