fbpx

Idén 25 éves a hazai Väderstad-leányvállalat

Írta: GÉPmax-2022/II. lapszám cikke - 2022 március 22.

A Väderstad hazai leányvállalata újabb rekordévet tud maga mögött, és a fejlesztők sem tétlenkedtek az elmúlt években. Eredményekről, újdonságokról és újszerű piaci problémákról beszélgettünk Kápolnásnyéken, a cég székhelyén dr. Kalmár Tibor ügyvezetővel.

Kalmár Tibor
Dr. Kalmár Tibor ügyvezető, Vaderstad Kft.

Amerikai hódítás, szép hazai eredmények a dupla jubileumi évben

Ha jól emlékszem, idén kettős jubileum van a Väderstadnál.

– Igen, 60 éves a svédországi anyacég, mi pedig a 25. születésnapunkat ünnepeljük. Ezzel kapcsolatban változások vannak a vezetésben is – újra családtag kerül a Väderstad élére. Christina Stark fia, Henrik Gilstring fogja átvenni az igazgatói posztot, emellett az igazgatótanács élére is új kolléga kerül.

Milyen lehetőségek vannak a svéd gyártó előtt a jelenlegi piaci körülmények között?

– A svéd gyár nagyon komoly lépéseket tett az elmúlt években, és itt nem csak a termékfejlesztésre gondolok. Tavaly felvásároltunk egy amerikai vállalatot, az AGCO-Amity JV LLC.-t, így kívánunk a kontinensre bejutni. Az amerikai cég hasonló profillal rendelkezik, mint mi, bár jóval kisebb termékkínálattal, ugyanakkor a termékei – talajművelő és vetőgépek – például Ukrajnában, Oroszországban is elismertek. Ebbe a projektbe is invesztálni fog a gyár, egy új központi irodát épít, valamint bővíti a gyártórészleget stb. – komolyan gondolja az amerikai szerepet. Most a fellendülés szakaszában van a Väderstad, 5-6 év alatt megduplázta a árbevételét, mint ahogyan mi is Magyarországon. Tavaly a vállalatcsoport árbevétele meghaladta 400 millió eurót.

A hazai leányvállalat hol helyezkedik el a sorban?

– Mi vagyunk a hetedik legnagyobb piac, ami azért komoly eredmény, mert például megelőzzük Lengyelországot és Franciaországot. Előttünk van Kanada, Svédország, Ukrajna, Oroszország, Anglia, Németország. Itthon mi is rekordévet zártunk 7,7 milliárd forinttal, a tavaly előtti, szintén rekordévet 28 százalékkal haladtuk meg. Több mint 330 gépet értékesítettünk 2020-ban. A Tempo a slágertermék, tavaly csak ebből 130 talált gazdára. Ilyen, amióta a cégnél vagyok, még nem történt, hogy egyetlen termékből, egy év leforgása alatt, ekkora darabszám kerüljön értékesítésre. Azt hittük, hogy ezt az eredményt már nem tudjuk felülmúlni, de rácáfolt az élet, idén csak a tavaszi szezonra újabb 150 érkezik. A Tempo mellett egyébként 50 gabonavetőgép, valamint 150 talajművelő gép is gazdára talált a hazai piacon 2021-ben.

A szerviz is folyamatosan bővül

Egyre komolyabb a géppopuláció, alkatrészfronton ez mit jelent a cégnek?

– Itt is komoly mérföldkőköz értünk, 1 milliárd forintot meghaladta az alkatrész-értékesítés a hazai leányvállalatnál. Az eredeti, gyári alkatrészekkel szemben a piacon elérhető utángyártott alkatrészek olcsóbbak lehetnek ugyan, de ott a precíz illeszthetőség komoly probléma lehet. Sokszor nem szerelhetők fel olyan pontossággal a gépeinkre, mint a gyári alkatrészek. A másik előny az alkatrészek elérhetősége. Ha valaki délután 2 óráig megrendel egy alkatrészt, az másnap ott lesz nála, míg egy Svédországból történő rendelés esetében ez legfeljebb két nap. Van hétvégi ügyelet is nálunk, széleskörűen ki tudjuk szolgálni az üzemeket.

A ProCeed egy szemenkénti vetőgép, ami gabonát is ugyanolyan jó minőségben veti, mint a hagyományos széles sortávú növényeket

Ne felejtsük el azt sem, hogy a két év teljeskörű garancia mellett élettartam garanciát vállalunk a vető- és művelőtárcsáinkra. Nyilván azért merjük ezt felvállalni, mert olyan saját tulajdonú üzemben gyártjuk az alkatrészeket, amely fölött teljes kontrollunk van. Ez fontos versenyelőny.

Kétszer van előszezoni kampányunk egy évben ezen a területen, 15-20 százalék kedvezményt biztosítunk ilyenkor az alkatrészekre.

Szervizoldalon mennyire tudnak lépést tartani a növekvő gépállománnyal?

– Nagyon jó visszajelzéseket kapunk a partnerektől, és a szervizben is felzárkóztunk ahhoz a minőséghez, amit a gépeink is képviselnek. Mivel jó évet zártunk, tudtunk bővülni és bővíteni. Tavaly és idén is 1-1 technikussal bővült a csapat, emellett egy új értékesítő segíti a munkánkat. Igyekszünk az előttünk álló kihívásoknak a létszám bővülésével is megfelelni. Szervizoldalon a szerviz koordinátor és a telephelyi technikus mellett 8 területi kolléga dolgozik a csapatban. A szezon természetesen nagyon embert próbáló. Kell egy jó csapat és egy megfelelő mentalitás is a sikerhez. Nagyon meg kell válogatni az embereket, akikkel ezt meg lehet csinálni, olyan elkötelezettséget kíván, amire nem mindenki képes. Büszke vagyok a helyi kollektívára, mind a szervizes, mind pedig az értékesítői csapat tekintetében, talán a piac legjobb szakemberei dolgoznak vállalatunknál!

A 12-14 m munkaszélességben kapható NZ-Extreme közúton 3,5×4 méterre összecsukva szállítható

Több újdonsággal is számolhatnak a gazdák

Érdekes, hogy az egyik korábbi interjúalanyunk használt gépekkel kezdte a Väderstad-együttműködést.

– Igen, sok jól működő használt gép van a piacon, de sokan persze pórul is járnak ezekkel. A kisebbik gond az, amikor külföldről olyan specifikációt hoznak, amelyek a mi adottságainkra, talajainkra nem igazán jók. A nagyobb veszélyt abban látom, amikor úgy vesznek meg akár egy tízmilliós gépet, hogy nem nézik meg, csak fotók alapján döntenek. A külföldi kereskedők inkább utólag próbálnak valamilyen kompenzációt adni ezekre, ha nem jól működnek, hátha azzal lehűtik a kedélyeket – azért én az ilyen vásárlásoktól óva inteném a gazdákat. De a Väderstad gépek használtan is jól tartják az árukat, és ha jó gazdájuk van, akkor sokáig működhetnek még hiba nélkül az új tulajdonosnál is.

Milyen újdonságai vannak a Väderstadnak?

– Négy nóvumot érdemes kiemelni. Az első a nagy munkaszélességű NZ-Extreme, amit két éve Hannoverben már bemutattak, és most már rendelhető is. 12-14 m munkaszélességben kapható, és csak nevében hasonlít a korábbi NZ-Aggressive eszközeinkhez. Teljesen új a vázszerkezet, a kapasor, és más ötletes technikai megoldások jellemzik. Egy ekkora gépet közúton 3,5×4 méterre összecsukva lehet szállítani, ez azért komoly dolog! Öt ponton csuklik a váza, nagyon jó a talajfelszín-lekövetése. Egyre több 400 lóerő fölötti teljesítményű traktor dolgozik Magyarországon is, ezekhez jól illeszthető ez az új magágykészítő.
Gabonavetésben hoztunk egy nagy munkaszélességű, 12 méteres gépet, az Inspire-t, amiből később majd egy kombi változat is lesz, amely műtrágyát is ki tud majd juttatni. Kategóriájában ennek lesz a legnagyobb, 7000 literes tartálya. Olyan gazdálkodóknak ajánljuk, akik nem akarnak feltétlen menetszámot csökkenteni, hanem 12 méteren nagyon nagy teljesítménnyel szeretnék a vetést végezni.

A gabonavetés újdonsága a 12 méteres Inspire

Persze a régi koncepciónkat sem adtuk fel: a Rapid és a Spirit esetén a magágykészítés, a vetés, a műtrágya, és esetleg a mikrogranulátum-kijuttatás is egy menetben történik, utána pedig a tömörítés és a felszínalakítás következik.

Újdonság, hogy most már a gabonavetőgépeknél is keresik a gazdák a szakaszolhatóságot azért, hogy ha szabálytalan alakú táblán vetnek, le tudják zárni a szélső szárnyrészeket. Az Inspire ennek a trendnek megfelelően 1,5 méterenként szakaszolható. A gép a Tempo és a Spirit gépekből építkezik – ez egyébként gyártói szemlélet is, fontosnak tartjuk a modularitást, ami olcsóbbá teszi a gyártást. A tartályt már a Tempónál láthattuk, a vetőegység pedig a jól kipróbált Spirit vetőegysége.

A szemenkénti gépek területén is van új fejlesztés?

– A Tempo család azért vált rövid idő alatt igen népszerűvé, mert a legtöbb igényt ki tudja elégíteni méretben, felszereltségben stb. Nagyon széles a modellválaszték, amely két éve tovább bővült egy központi magfeltöltésű változattal. Ehhez jött most egy központi mag- és műtrágyafeltöltésű típus. Mi ennek a jelentősége? Nem kell zsákokból külön-külön tölteni az egyes soregységeket, hanem nagy big-bag zsákból töltik fel a gép központi tartályát. A műtrágya továbbítása eddig is központi volt, ez nem újdonság, viszont a mikrogranulátum-egység is lehet már központi feltöltésű. Ez a konstrukció nagyon leegyszerűsíti és meggyorsítja a feltöltést.

Ez a gép is a jól ismert Tempo L-re épül. Ami a Tempót híressé tette, a Gilstring magadagoló és az úgynevezett nyomott levegős adagolási rendszer. A legtöbb modellnél soronként, minden vetőkocsi egy saját magadagolóval rendelkezik. A CTF típusoknál viszont egy olyan intelligens mag-adagolórendszert fejlesztettek, ahol lényegében egészen a kocsikig minden soregység maga hívja le a magot. Amikor a soronkénti gyűjtőtartályban lecsökken a magmennyiség, akkor automatikusan magot kér a központi tartályból, így a puffertartály magszintjét állandó értéken lehet tartani. A PowerShoot rendszer egy módosított változata került így kialakításra, ami ugyanolyan pontos, mint az eredeti. Itt talán nem is magadagolásról, hanem magtovábbításról beszélhetnénk, mert a precíz magadagolást a PowerShoot végzi.

Meg egy újdonságot, a ProCeed vetőgépet is érdemes megemlíteni. Ez egy szemenkénti vetőgép, ami a gabonát is ugyanolyan jó minőségben veti, mint a hagyományos széles sortávú növényeket. Ennek a lelke is a Tempo vetőgép, hisz soregységként a Tempo vetőkocsik dolgoznak. Fontos, hogy nem kell hozzá feltétlen kezelt, drazsírozott vetőmag. Nagyon alacsony csíraszámmal képes dolgozni, és újdonság, hogy a sortávolság nem a klasszikus gabonasortáv (12,5 cm), hanem 22,5 vagy 25 cm. A sortáv duplája, így a soronkénti csíraszámot is vissza kell venni. Előnye ugyanakkor, hogy lehet sorközt művelni – ez a módszer eddig nem volt elterjedt, ugyanakkor, ha a növényvédőszer-felhasználás tendenciáit nézzük, akkor keresni kell ezeket a megoldásokat, hiszen megnő a jelentőségük. Az alacsony csíraszám, a szemenkénti vetési technológia kalászosnál is izgalmas új irány lehet, fejlődésben, gyökerezésben az egész tenyészidőszak alatt jelentős pluszokat tapasztalhatunk.

Vannak ezzel kapcsolatos kísérletek?

– Hazánkban még nincsenek, de a gyárban már két éve kísérleteznek vele. A honlapunkon van erről információ. A termés mennyisége ezzel a technológiával a kísérletek szerint nem változik, viszont jóval kisebb vetőmagmennyiség elég, és erőteljesebb lesz az állomány. A gyomirthatósági lehetőség is komoly érv mellette. Érdekesség, hogy ha valaki ezt a technológiát követi, akkor elég lesz számára egy vetőgép az udvaron, mert azzal mindent el tudunk vetni: cukorrépát, szóját, repcét, kukoricát, napraforgót és kalászost… Ebben a gépben ugyanolyan lehetőséget látunk, mint a Rapidban annak idején.

Elnézést a kérdésért, de nem „eszi meg” így a saját piacát a gyártó?

– A kérdés jó, de nem gondolom, hogy holnaptól mindenki átállna erre a technológiára. Ugyanakkor izgalmas lehetőség, sokat várok ettől.

A CTF típusoknál egy olyan intelligens magadagolórendszert fejlesztettek, ahol lényegében egészen a kocsikig minden soregység maga hívja le a magot

Nem szabad várni!

Egyébként a gyár hogyan bírja kielégíteni a megnövekedett érdeklődést?

– Mi soha nem voltunk képesek arra, hogy minden szelet befogjunk a vitorláinkba, azaz legtöbbször keresleti piacon dolgozunk, nem tudunk minden igényt kielégíteni.

Ha valaki eddig nem szerződött új gépekre, milyen lehetőségei vannak?

– Nincs könnyű helyzetben… Érdekes szituáció, hogy annyira előre kell gondolkodni, hogy az mindenki számára szokatlan. Azt kell látni, hogy a tavaszi szezon tulajdonképpen már lement értékesítési szempontból, se a vetőgépek, se a talajművelő gépek nem elérhetők már. A nyári tarlószezonra a rövidtárcsákból és a kultivátorokból még egy korlátozott készlet rendelkezésre áll. Hasonló a helyzet a gabonavetőgépeknél is.

A klasszikus nyári Tempo előszezonunk júniusban szokott indulni. Szerintem, ha valaki jövő tavaszra szeretne új gépet, akkor ne várja meg ezt az előszezont! Tempóból egyébként idén júniusra és augusztusba, repcevetésre még tudunk hozni pár darabot. Akinek szüksége van rá, ne várjon, menjen biztosra!

A digitális átállás pályázat nyertesei most kezdenek jelentkezni – ez is nagy kihívás lesz. A kétéves megvalósíthatóságot érdemes lenne kitolni, jelezni a hatóság felé, mert ebbe az időintervallumba önhibájukon kívül nem fognak beleférni a gazdák.

Kicsit nyugodtabb vizekre evezve: a 25. születésnapjukat hogyan ünneplik meg?

– Nagyon sok fontos partnerünk van, akikkel szeretnénk együtt ünnepelni, ennek megszervezése nagyon komoly feladat. Reméljük, hogy a járványhelyzet és a külső körülmények is lehetővé teszik a negyedszázados jubileum méltó megünneplését!

Fodor Mihály