fbpx

Precíziós Műhely: parázs vita a drónokról

Írta: Szerkesztőség - 2018 december 14.

A hallgatókat egy – a teljes precíziós eszköztárat felvonultató – kiállítással egybekötött konzultációra vártuk, ahol a gyakorlatban alkalmazott és kevésbé alkalmazott technológiák teljes arzenálját mutattuk be. A résztvevők a legnagyobb érdeklődést a ma nagyon divatos dróntechnikák iránt mutatták, és a legszínvonalasabb beszélgetés is a drónokról bontakozott ki. A látszólag egyszerű, gyors és okos megoldásokat kínáló technológiáról – a szakemberek alapos vitájának eredményeként – kiderült, hogy szakmailag egyelőre mennyire megalapozatlan.

  • A jogszabályi háttér tisztázatlan a repüléssel és a permetezésekkel kapcsolatban is. A permeteződrónok speciális problémákra kínálnának megoldásokat, de jelenleg nincs olyan engedélyezett készítmény, amely drónnal kijuttatható lenne.
  • Kérdéses az alkalmazható alacsony lémennyiségek hatékonysága.
  • Ha ULV kijuttatásban gondolkodunk, kevés olyan engedélyezett eljárás van, amely valódi megoldást jelent.
  • Tisztázatlan, hogy a drónok légi vagy földi kijuttatási technológiának számítanak-e. Amennyiben földinek, akkor újabb kérdés, hogy 5 m/s megengedett szélsebességnél, illetve nagy haladási sebesség mellett, a maximum néhány l/ha dózis kijuttatásához szükséges cseppbontás esetén a hatóanyag eléri-e, illetve milyen arányban és állapotban éri el a célfelületet.
  • Óriási disszonancia, hogy Európa most száműzi a légi növényvédelmet, viszont elszabadítja helyette a „permeteződrón-poklot”.
  • Hasonlítsuk össze egy „drónpilóta” felkészültségét egy növényvédelmi légi jármű vezetőjének felkészültségével! A különbség szavakkal nem leírható.
  • A felvételező drónok által rögzített információkat feldolgozó algoritmusok az ajánlott és/vagy elvárt célokhoz kialakulatlanok. Nincsenek kész megoldások arra, hogy még a tünetek megjelenése előtt, nagyon korán felismerve a betegséget lokális kezelésekkel blokkolni lehessen a járvány kialakulását. Az nem is kérdés, hogy a drónokra épített elmélet – a kórokozók biológiájából adódóan – egyébként is csak néhány fertőző ágens esetében működhetne a gyakorlatban, de pillanatnyilag erre sincs a gyakorlat számára használható algoritmus. Ennek ellenére a „drónszakma” kész megoldásokat és nyilvánosan 40% termésnövekedést ígér a technológia alkalmazásával.

Ilyen és ehhez hasonló, felfokozott hangulatú beszélgetések alapozták meg a szakmai napot. Ezért érdemes volt Püskin lenni.

Lajos Mihály
Agrofil-SZMI Kft.

CÍMKÉK Agrofil