fbpx

Mecmar-innováció: a gabonaszárítás forradalmian új módja!

Írta: GÉPmax-2025/I. lapszám cikke - 2025 január 25. -Hirdetés

A Minerbe-i székhelyű olasz Mecmar Spa egy családi vállalkozás, amely 1976 óta áll a vevők rendelkezésére szakaszos és folyamatos üzemű gabonaszárító berendezésekkel, pörkölő- és hűtőberendezések gyártásával. Termékeiket a világ minden tájára exportálják. Magyarországon a Hevesgép Kft. forgalmazza az olasz Mecmar szárítókat, köszönhetően a közel 40 éves együttműködésnek és személyes kapcsolatnak. A Hevesgép és a Mecmar filozófiája szerint a legjobbat kell kihozni minden egyes helyzetből, amihez korszerű, de ugyanakkor megbízható és könnyen kezelhető berendezésekre van szükség.

A Mecmar négy évvel ezelőtt kezdte kidolgozni az új szárítótechnológiát, összegyűjtve a visszajelzéseket és javaslatokat, hiszen mindig kiemelten kezeli az ügyfelek igényeit. Az új szárítókat úgy tervezték, hogy minimalizálják az üzemanyag-felhasználást, a zajszintet és a légkörbe kerülő por kibocsátását. Ezeket ötvözve a rendszeres karbantartással biztonságosan és hatékonyan szárítható a gabona, még rendkívül párás körülmények között is.

MC Mecmar szárító
Az MC sorozatú, folyamatos üzemű szárítókat 8 és 80 t/óra közötti szárítási mennyiségre tervezték
– fotó: Hevesgép Kft.

A fejlesztés befejeződött, és a 2024-ben Bolognában rendezett EIMA kiállítás után a Hevesgép Kft. szakmai napján mutatták be először az új szárítótermékcsalád két tagját, az MB (szakaszos) és az MC (folyamatos) szárítótípust.

MC (FOLYAMATOS) SZÁRÍTÓ

Modern, nagy teljesítményű szárítás, elsősorban nagygazdák és gabonatároló központok számára.

MŰKÖDÉSI ELVE

Az MC sorozatú, folyamatos üzemű szárítókat 8 és 80 t/óra közötti szárítási mennyiségre tervezték. A gabonát a szárítóoszlop felső részén töltik be, amíg az teljesen meg nem telik. A terményoszlop a szárítás következtében egyenletesen ereszkedik lefelé. A légáramlást a nedvesség folyamatos, egyenletes és kíméletes eltávolítására optimalizálták.

A terményoszlop tetején keresztül bejutott nedvesebb levegő kifelé távozik, míg a szárítózóna alján használt kevésbé nedves meleg levegőt visszanyerik, ami keveredik a hűtőlevegővel. Az így előmelegített levegő az égőhöz kerül, ami minimalizálja az üzemanyag-fogyasztás. Az energiatakarékosságot tovább segíti a tökéletes hőszigetelés, amely a szárítótestet teljesen körbeveszi, és a hőhidakat minimalizálja. A vezérlőrendszert úgy fejlesztették ki, hogy a kitárolt termény mennyisége automatikusan vagy manuálisan is szabályozható legyen. A szárítási folyamat precízen monitorozott a hőmérsékletmérő szenzorok alkalmazásával. Az így kezelt gabona kitűnő minősége garantált.

Mecmar Szárító
A szárítás lépései – fotó: Hevesgép Kft.

A SZÁRÍTÁS LÉPÉSEI

1. Betöltés – A gabonát felülről töltik be a szárítóba igény szerinti anyagmozgató berendezéssel (pl. serleges felhordó).

2. Levegőbevezetés az égőbe – A környezeti levegő egy speciális rácson keresztül jut az égőhöz, mely a kiegyenlített áramlást biztosítja.

3. Szárítózóna – Lefelé áramló gabonaoszlop forró levegőn halad keresztül a nedvességtartalom csökkentése érdekében.

4. Fűtőzóna – A forró levegő a fűtőzónán keresztül jut el a szárítózónába.

5. Kilépő levegő – A nedvességben gazdag levegő a felső ventilátoron keresztül távozik a berendezésből a légtérbe.

6. Hűtőzóna – A gabonaoszlop alján a termény a szárítás után a környezeti levegővel kerül hűtésre.

7. Kitárolás – A lehűtést követően a termény egy szakaszosan vezérelt tolózáron át az alsó garaton keresztül távozik.

8. Hővisszanyerés – A forró levegő egy része, mely a hűtési zónán áthaladó környezeti levegővel keveredik, visszavezetésre kerül az égőbe.

MB (SZAKASZOS) SZÁRÍTÓ

Az MB sorozatú szakaszos üzemű szárítók 1 és 8 t/óra közötti gabonamennyiség szárítására alkalmasak.

MŰKÖDÉSI ELVE

A szárítás szakaszos üzemmódban történik: egy töltés szárítási ciklusa 4 fázisból áll: betöltés, szárítás, hűtés és kitárolás. Minden egyes fázis más-más felhasználási konfigurációnak felel meg.

A gabonát felülről töltik be, és amint az oszlop megtelik, a ventilátor és az égő beindul a szárítás megkezdéséhez.

A szárítás során a termény a szárítótesten kívüli serleges felhordó segítségével újra és újra visszakerül a szárítóba, míg eléri a megfelelő nedvességtartalmat. Amikor a szárítási fázis véget ér, az égő kikapcsol, és következik a lehűtés, majd utána a kitárolás. Az oszlop alján található pneumatikus kitárolórendszer gondoskodik a termény ürítéséről, automatikusan optimalizálva a szárítást.

a szaritas lepesei
A szárítás lépései – fotó: Hevesgép Kft.

A SZÁRÍTÁS LÉPÉSEI

Első fázis: betöltés – a gabonát felülről töltik a szárítóba egy kívül álló serleges felhordóval. Levegőbevezetés – a környezeti levegő egyenletesen halad az égőhöz.

Második fázis: gabonaszárítás – a forró levegő egyenletesen oszlik el az oszlopban a termény nedvességtartalmának csökkentése céljából.

Gabonakeringetés – a terményt minden fázisban folyamatosan keveri és keringteti a berendezés.

Kilépő levegő – a ventilátor kijuttatja a nedves elszívott levegőt a környezetbe.

Kitárolás – az alján lévő pneumatikus zár lehetővé teszi a szakaszosürítést.

Harmadik szakasz: terményhűtés – a környezeti levegő egyenletesen oszlik el az oszlopban a szárított termény lehűtése érdekében.

Negyedik szakasz: ürítés – a visszahűtés után a termény kitárolásra kerül.

ÁLTALÁNOS ELŐNYÖK MINDKÉT TÍPUSRA

Nagyobb teljesítmény, energiahatékonyság, magasabb szárítási minőség, alacsony környezeti terhelés zaj és por vonatkozásában és kedvezőbb üzemanyag-felhasználás. Hogy ez minek köszönhető? Figyeljen a részletekre, és válassza a minőséget!

AZ ÚJ SZÁRÍTÓK GONDOSAN KEZELIK A GABONÁT

‑ A kúpos szárítócsatornák kialakítása optimalizált, hogy biztosítsa az egyenletes és kiegyensúlyozott szárítást.

‑ A szárítási folyamat ellenőrzött, a hőmérsékletszondák lehetővé teszik a pontos és folyamatos felügyeletet a hatékony és kíméletes szárítás érdekében.

‑ Hőszigetelés a magas energiahatékonyság és a hőhidak minimalizálása érdekében.

‑ Pneumatikus vezérlésű kitárolás a hídképződés vagy a gabonaáramlás elakadásának megakadályozására.

‑ Sima belső felületek a minimalizált porfelhalmozódás és könnyű tisztítás érdekében.

AZ ÚJ SZÁRÍTÓK A LÉGÁRAMLÁS BIZTOSÍTÁSÁRÓL IS GONDOSKODNAK

‑ Nagy hatékonyságú axiálventilátorok állítható lapátokkal a maximális teljesítmény érdekében.

‑ Tartós konstrukció, tűzihorganyzott alkatrészekkel, a tartósság érdekében.

‑ Kiváló minőségű soros gázégő beállítható fűtőteljesítménnyel. Gázrámpával, biztonsági rendszerrel, különálló elektromos panellel, öndiagnosztikával.

‑ Levegőeloszlató rács, ami biztosítja az egyenletes légáramlást az égőhöz.

‑ Optimalizált be- és kimeneti légcsatornák.

A BIZTONSÁG MINDENEKELŐTT

‑ Ventilátor-hangtompító. Csökkenti a zajkibocsátást a csendesebb működés érdekében.

‑ Gabonaszintjelzők. A kritikus pontokon elhelyezve a szárítás folyamatos és biztonságos nyomon követése érdekében‑ Külső lépcsők és pihenők biztosítják a könnyű hozzáférhetőséget és a biztonságot.

‑ Belső létrák és pihenők a biztonságos és könnyű karbantartáshoz a szárító minden pontján.

‑ Biztonsági kulccsal és érzékelőkkel ellátott bejárati ajtók, hogy a biztonság működés közben is biztosított legyen.

‑ Betekintőnyílások a szervizeléshez és ellenőrzéshez, melyek megkönnyítik az ellenőrzést és a karbantartást a gép kulcsfontosságú pontjain.

FEJLETTVEZÉRLŐRENDSZER

A PLC-kel kapcsolatos több mint 30 éves tapasztalatnak köszönhetően mind a folyamatos, mind a szakaszos PLC-k esetében a legújabb generációs vezérlőrendszert fejlesztették ki, amely a következőket nyújtja:

‑ Könnyű kezelhetőség, amelyet egy robusztus, korszerű hardver-infrastruktúra támogat.

‑ A szárító kézi vagy automatikus üzemmódban egyaránt működtethető.

‑ A vezérlőrendszer bármikor, távolról egy okostelefonon teljes biztonságában működtethető, szigorú adatcsere-protokollokkal védve a kommunikációt, a mindenkor megbízható és védett vezérlés érdekében.

Bővebb információért forduljon bizalommal a Hevesgép munkatársaihoz!

Forrás: Hevesgép Kft.