fbpx

Az idei Agritechnicán fókuszban a digitalizáció a növénytermesztésben

Írta: Farkas Imre - 2025 március 27.

2025. november 9. és 15. között Hannoverben megrendezésre kerülő Agritechnica a növénytermesztés digitalizálására fókuszál a „Touch Smart Efficiency” témakörben.

A növénytermesztés digitális megoldásait mára széles körben alkalmazzák a gyakorlatban, amelyek bizonyítottan előnyösek a hagyományos és a biogazdaságok számára egyaránt. Az adatfeldolgozásban használt digitális technológiák lehetővé teszik a gazdaságvezetők számára, hogy jobb döntéseket hozzanak, hatékonyabban használják fel az erőforrásokat, és egyszerűsítsék a dokumentációt a jövedelmezőbb és fenntarthatóbb működés érdekében. Ezért lesz az Agritechnica 2025 kiemelt témája a növénytermesztés digitalizálása. A világ vezető mezőgazdasági gépipari szakkiállítása november 9. és 15. között a németországi Hannoveri kiállítási területen közvetlen hozzáférést biztosít a látogatók számára olyan innovatív, hálózatba kötött mezőgazdasági rendszerekhez, amelyek digitális technológiákat használnak a hatékonyság, a fenntarthatóság és a termelékenység növelésére az idei „Touch Smartfficiency” vezértéma keretében. A vásárt a DLG (Német Mezőgazdasági Társaság) szervezi .

A fejlett szenzortechnológia és a felhőalkalmazások gyakorlati alkalmazása napjainkban számos digitális megoldást kínál a mezőgazdasági és élelmiszeripari szektor számára. A digitalizáció várhatóan kulcsfontosságú lesz a teljes értéklánc támogatásában a gazdasági és ökológiai követelmények teljesítése érdekében.

A német mezőgazdasági termelők felmérése a digitális technológiák széles körű alkalmazását mutatja

Azt, hogy a gazdálkodók egyre inkább kihasználják a digitális technológiák előnyeit, megerősítette a Bitkom digitális egyesület és a DLG 2024-ben közösen végzett német gazdálkodói felmérése. A felmérés kimutatta, hogy a gazdaságok széles körben alkalmazzák a változó arányú kijuttatást a műtrágyák (36 százalék) és a növényvédő szerek (30 százalék) kiosztására. A mezőgazdasági gépek előrejelző karbantartását a gazdaságok 25 százaléka alkalmazza.

A felmérés szerint 2022 és 2024 között nőtt a digitális technológiák alkalmazása a szántóföldi gazdálkodásban, a legelterjedtebbek a GPS-vezérlésű mezőgazdasági gépek, amelyeket már a gazdaságok 69 százaléka használ, ezt követik a műhold- vagy drónfelvételekből származó tereptérképek.

A digitális és intelligens technológiák mezőgazdasági felhasználását az intelligens gazdálkodás kifejezés foglalja össze: olyan megoldások, amelyek automatizálhatják a szántóföldi feladatokat, és segítik a gazdálkodókat a működési döntéseikben. A feladatok spektruma az automatizált adatgyűjtéstől és a gazdaságtervezés optimalizálásától a hatékonyabb könyvelésig terjed.

A digitális technológiák előnyei

A digitális technológiák számos előnnyel járhatnak, javítva a mezőgazdasági munka és a növényi termékek minőségét, valamint ökológiai és gazdasági kritériumokat kínálnak. Olyan mellékhatások is elérhetők, mint a munka és a magánélet közötti jobb egyensúly. A működési erőforrások csökkentése és a termelékenység növekedése szintén pozitív hatással van a jövedelemre, és hozzájárulhat a gazdaság jövedelmi helyzetének stabilizálásához.

Jelentős többség a digitalizációt lehetőségként tekinti

A Bitkom és a DLG már említett felmérésének eredményei azt mutatják, hogy a gazdálkodók nagy többsége (79%-a) lehetőséget lát a digitalizációban. A digitális alkalmazások legnagyobb előnyeként az időmegtakarítást (69%), a nagyobb termelési hatékonyságot (61 százalék) és a kézi hajtáscsökkentést (57%) említik.

A gazdaságok az egész ágazat jövője iránt is nagy várakozást fejeznek ki a mezőgazdasági termelés fenntarthatóbbá és egyben hatékonyabbá tételére irányuló digitális megoldások terén: a gazdálkodók 80 százaléka szilárdan hisz abban, hogy a digitális technológiák segítségével erőforrás-hatékonyabbá tehetik a mezőgazdasági termelést, 91 százalékuk a műtrágya, növényvédő szerek és egyéb inputok megtakarításának eszközeként, további 67 százalékuk pedig a mezőgazdasági termékek minőségének hosszú távú 6 százalékos csökkentését szolgálja.

Kihívások: Kompatibilitás és hálózati kapcsolat

Az adatok jelentik a mezőgazdasági folyamatok digitalizálásának alapját. Ehhez elengedhetetlen az összes műszaki komponens és az üzleti partnerek közötti zökkenőmentes adatcsere. A digitális megoldásokat jelenleg még nagyrészt a különböző gyártók elszigetelt megoldásai jellemzik. A más szolgáltatók rendszereivel és alkalmazásaival való hálózatépítés a megfelelő interfészek vagy adatszabványok hiánya miatt gyakran nem, vagy csak korlátozottan lehetséges. Az ilyen kompatibilitási problémák megnehezítik a gazdálkodók munkáját, és biztosítják, hogy a digitális megoldásokban rejlő technikai lehetőségeket ne mindig tudják teljes mértékben kiaknázni.

Egy másik korlátozó tényező a digitális folyamatok gyakorlati megvalósításának felgyorsításában még mindig a nem megfelelő mobilhálózati lefedettség sok vidéki területen. Gyakran csak keskeny sávú, alacsony adatsebességű hálózati hozzáférés érhető el, ami nem teszi lehetővé sok valós idejű és adatigényes alkalmazás használatát. Néha egyáltalán nincs mobiltelefon-lefedettség. Ez a szélessávú hozzáférést a vidéki térségek jövője szempontjából kulcsfontosságú kérdéssé teszi.

Adatkommunikáció gépek között
Az adatok jelentik a mezőgazdasági folyamatok digitalizálásának alapját (fotó: agritechnica.com)

Az elfogadás akadályainak felszámolása

A digitalizáció gyors és széles körű megvalósítása érdekében végső soron azokat is meg kell győzni, akiknek még kétségei vannak. A kis- és közepes gazdaságok különösen a viszonylag magas beruházási igényt tekintik akadálynak. Az adatvédelem és az adatszuverenitás, az interfész problémák, a felhasználóbarát jelleg hiánya és az informatikai szakértelem hiánya az elfogadás további gyakran emlegetett akadályai.

A mezőgazdaság digitális átalakulásának sikeres formálásához meg kell teremteni a további elfogadáshoz szükséges keretfeltételeket. Ez magában foglalhatja pénzügyi ösztönző rendszerek létrehozását, valamint a digitális technológia farmokon átívelő, gépközösségek formájában történő alkalmazását. Fontos továbbá a gazdálkodók digitális készségeinek megfelelő képzéssel történő erősítése, hogy teljes mértékben ki tudják használni a gyorsan fejlődő digitális technológiák előnyeit.

Az Agritechnica tájékoztatást nyújt a legújabb megoldásokról

A mezőgazdasági gépek innovációjának vezető platformjaként az Agritechnica idei kiadásának célja, hogy közelítsen a digitális megoldásokhoz. A „Touch Smart Efficiency” vezérfonalával az Agritechnica felkéri a gazdálkodókat és vállalkozókat, hogy fedezzék fel a lehetőségeket, és vitassák meg a megvalósítás kihívásait. A DLG FarmRobotix platformja által bemutatott új „Digital Farming Center” a robotika, az automatizálás, a mesterséges intelligencia, a drónok és a precíziós gazdálkodás interaktív bemutatóit mutatja be a növénytermesztéshez. A november 13-i „Digitális Farm Day” témájú, dedikált kiállítási nap a digitális gazdálkodásra fókuszál: a gépkereskedők és a professzionális gazdaságok szakértőktől szerezhetik be a legfrissebb információkat és a legjobb gyakorlati példákat, valamint bekapcsolódhatnak az üzleti hálózatba és felfedezhetik a kiállításokat a Digitális Gazdálkodási Központban.

Forrás: https://www.dlg.org/en/ és https://www.agritechnica.com/de/