Idén a korábbi években megszokottnál jóval kevesebb szántóföldi gyakorlati rendezvényen hasonlíthatták össze testközelből a gazdák a hazai gépkínálat szereplőinek munkáját.
Jelentős érdeklődés kísérte a szentlőrinci gyakorlati bemutatót
Idén sok hazai agrárávásár is „áldozatául esett” a pandémiának, köztük volt az évente megrendezésre kerülő Szentlőrinci Gazdanapok is. Viszont a korábban a gazdanapok programjaként rendezett szántóföldi gyakorlati gépbemutató idén sem maradt el, hanem a programsorozatból kiemelve, egy önálló kétnapos Szántóföldi Gép- és Talajművelési bemutatóra várták a gazdákat. 13 gépkapcsolat és állóbemutató is várta az érdeklődőket 2020. augusztus 18-19-én, hagyományosan Szentlőrinc közvetlen közelében, a Gazdanapok vásárterületéhez közeli területen. A gépbemutatót a Güttler gépei nyitották. Láthattuk a Müthing rézsűmulcsozót munka közben, meredek töltésoldal tisztításában. A bemutató vendégei láthatták a SuperMaxx sekély szántóföldi kultivátort, amely a nedves talajkörülmények ellenére is hatékony munkát végzett a gabonatarlón. A jól ismert hengercsaládjuk egyik tagját és a Moreni forgóborona+vetőgép kombinációt csak álló helyzetben szemlélhették meg az érdeklődők, mivel a rendezvényt közvetlenül megelőző napokban lezúdult csapadék nem tette lehetővé a gyakorlati bemutatkozásukat. Viszont a PrimusPlus szántóföldi nehézkultivátoruk az érdeklődők előtt is bebizonyította, hogy ilyen felázott területen is optimális munkaminőséget tud produkálni. A nehézkultivátor szárnyas kapái átfedésben végzik a művelést, így még sekély tarlóhántás esetén is teljes munkaszélességű az átdolgozás. Az erős kapaszárak mögötti barázdákat a takarótárcsák betakarják, a szármaradványt pedig sekélyen a talajba keverik. A lezáró Güttler Simplex hengersor az egyedülálló felületi kialakításának köszönhetően nagyobb rögöktől mentes, tömör, magágy minőségű talajfelszínt alakított ki az bemutatón is.
A gépek sorát szintén a forgatás nélküli technológia egyik gépe, a Kverneland DTX folytatta, amelynek korábbi generációit még SIMBA, illetve Great-Plains márkanév alatt ismerhették a hazai felhasználók. Kombinálja a késeket (Pro-Lift vagy LD típusú) a rövidtárcsás boronával, a Qualidisc Farmerrel (Ø 520 mm). A talajt a Pro-Lift vagy LD késekkel lazítja 40 cm munkamélységig, míg a felső 10 cm-es talajréteget a tárcsasorok munkálják el. A kések és a tárcsa, valamint a DD600 henger egy kiváló minőségű vázszerkezethez csatlakozik. A DTX oldalirányú terelőkkel van felszerelve, amelyek jól ismertek a Qualidisc termékcsaládból. Ez biztosítja a tökéletes szintezést mindegyik talajtípus esetén.
Az Enduro vagy Enduro Pro kapái 3 sorban helyezkednek el. A kapaosztás merev gépen 285 mm, csukható változaton 270 / 275 mm; a kapák helyzetének optimalizálásával biztosítva van a folyamatos talajáramlás. Az Enduro Pro maximális munkamélysége 35 cm (Enduro-nál 30 cm). A 320 mm-es csavarozott szárnyak, amelyek Knock-on kivitelben is elérhetőek biztosítják a gép teljes szélességében az átvágott keresztmetszetet, még sekély művelés esetén is. A kapasorok közötti nagy távolság, valamint a nagy gerendelymagasság garantálja az eltömődésmentes munkát, nagy szármaradványú tarlón is.
Az Amazone Cayros M, XM, XMS, XS és XS pro függesztett váltvaforgató ekék 2–6 vasú kivitelig választhatóak 50 és 380 LEközötti teljesítményű traktorokhoz. Minden Cayros eke alapfelszereltségének része a nyírócsapos kőbiztosítás és a négy fokozatú, mechanikus fogásszélesség-szabályozás. A Cayros S alapfelszereltsége a teljesen automatikus, hidraulikus kőbiztosítás, ami a Cayros V esetén a hidraulikus fogásszélesség-szabályozással is kiegészül. A bemutatón is felvonultatott 6 ekevassal rendelkező Cayros XS-t nagy területteljesítmény, robusztus felépítés jellemzi. A max. 191 kW/260 LE teljesítményű erőgéposztályhoz alkalmas Cayros XS az olyan nagygazda számára megfelelő gép, aki hatékonyan és kedvező költséggel szeretné elvégezni a szántást.
Két Quivogne munkagépet is láthattunk a gyakorlatban felvonultatott gépek sorában. A Diskator 610 leginkább csak a nevében számít rövidtárcsának, hiszen a méreteiben és felépítésében inkább nehéztárcsa kategóriába sorolható. A tárcsasorok között 1,44 méter van, így esélye sincs annak, hogy nagy szármaradvány miatt a tárcsa eltömődjön. Hosszú felépítése, futóműelrendezése révén elsodródástól és bepattogástól sem kell tartani. A Quivogne széles vésőrendszerű talajlazító kínálatát is képviselte a gyakorlati rendezvényen. Az SSDR S típusú talajlazító vázmagassága 80 cm, amely már megfelelő átömlési keresztmetszetet biztosít a 45-55 cm munkamélységben. A lazítókések 30 mm vastagok, és alaphelyzetben fordítható orrbetéttel, mellső vágókéssel és állítható helyzetű, oldalsó szárnyas késekkel rendelkeznek.
A Güttler PrimusPlus bemutatón szereplő demó példányát, akár 44 %-os engedménnyel vásárolhatták meg az érdeklődők.
A Müthing rézsűmulcsozó nyitotta a sort, töltéstisztítás közben győződhettünk meg kiváló munkájáról
A Kverneland DTX 300 tárcsás lazító már régi ismerős, korábbi generációira még más márkanév alatt emlékezhetünk
A bemutatón a munkagépeket üzemeltető traktorok közül a Zetor Crystal 170 HD traktort emelnénk ki, amelyet rövidtárcsával és talajlazítóval is láthattak munka közben a rendezvény vendégei. A két éve elérhető 170 HD modellt a bemutatón még az első generáció képviselte, de mint ahogy legutóbbi számunkban beszámoltunk róla, a gyár már bemutatta a következő generációt. A korábbi 6,1 literes hengerűrtartalmú, hathengeres, STAGE IV emissziós besorolású, 171 lóerős, Deutz TCD 6.1 L6 dízel erőforrást már a szigorúbb STAGE V környezetvédelmi normákat is kielégítő Deutz motorra cserélték.
Az Amazone 6 ekevassal rendelkező Cayros XS váltvaforgató ekéjét nagy területteljesítmény, robusztus felépítés jellemzi
A Quivogne Diskator 610 nehéztárcsa munkában a bemutató helyszínéül szolgáló felázott gabonatarlón
A bemutató két munkagépét is a Zetor Crystal 170 HD traktor üzemeltette
A másik, jelentősebb változás a vezetőfülkét érintette. A kabin új tetőt kapott, amit lényegében már az új, Pininfarina által tervezett Zetor dizájn részeként, a korábban megújult Major és Proxima szériákon megismertünk. Az állógép-kiállításon többek között a Fliegl mezőgazdasági szállítóeszközeit, a Linamar Hungary Zrt. Oros Cornado kukoricacső-törő és Sun napraforgó-betakarító adaptereit láthatták az érdeklődők, de megismerkedhettek az Amazonen Werke Kft kínálatának több tagjával, pl. az új Precea szemenkénti vetőgép újdonságukkal.
Szerző: Farkas Imre