fbpx

Kukoricacső-törő adapterek hazai választéka

Írta: GÉPmax-2020/V. lapszám cikke - 2020 november 26.

A kukoricacső-törő adapterek meghatározó szegmenst képviselnek a hazai géppiacon. Ez többek között az iparszerű kukoricatermesztés hazai fél évszázados hagyományának és az ehhez kapcsolódó szintén több mint 50 éves hazai gyártásnak is betudható.

A rendszerváltásig a hazai gazdaságokat szinte csak a magyar mezőgépipar látta el csőtörő adapterekkel, viszont a piac kinyitását követően az elmúlt három évtizedben jelentősen kibővült a kínálat a kukorica adapterekből. Jelenleg a magyar piac meghatározó részét a hazai típusok teszik ki, a többin pedig zömmel olasz, német gyártók adapterei osztoznak.

 

Az összecsukható változatok általában 12 soros munkaszélességig érhetők el.
Az összecsukható változatok általában 12 soros munkaszélességig érhetők el.

 

JELENTŐS FEJLŐDÉS

Alapvetően a szárbehúzás és a csőtörős módja, az évtizedek alatt továbbra is maradt a füles behúzóláncos, bordázott törőhengerpáros megoldású. Ennek ellenére főleg az elmúlt 20-30 évben hatalmas fejlődésen mentek át a kukoricacsőtörő adapterek. A fém védő-terelő burkolatokat felváltották az olcsóbb előállítású, igénybevételnek és rezgésnek jobban ellenálló műanyag elemek. Meghajtás tekintetében már a kombájntól jóval kisebb teljesítményt igénylő hajtásátviteli megoldásokat, könnyített tömegű hajtóműházakat, egyszerűbb csatlakozásokat alkalmaznak. Általában 50-100 cm közötti sortávolságokhoz érhetők el jelen pillanatban adapterek. A törőhengerek kialakítása típustól vagy konstrukciótól függően egyaránt lehet egyenes vagy kúpos. A törőléc távolságot már sok modellnél hidraulikusan lehet állítani, számos esetben elektronikus kapcsolással.

 

A terelőkúp alkalmazása a megdőlt állományban jelenthet segítséget
A terelőkúp alkalmazása a megdőlt állományban jelenthet segítséget

Jelentősen egyszerűsödött a kombájn-adapter kapcsolódási pontok csatlakoztatása
Jelentősen egyszerűsödött a kombájn-adapter kapcsolódási pontok csatlakoztatása

 

MEREV VAGY ÖSSZECSUKHATÓ VÁZ

Munkaszélesség tekintetében a kétsorostól egészen a 16-18 soros változatokig terjednek a méretek, általában a 2-4 soros modelleknél csak merevvázas megoldás a megszokott. A 6-12 soros munkaszélesség között fix, illetve hidraulikusan összecsukható verziók egyaránt elérhetők. A 12-16 soros, vagy még nagyobb csőtörő adaptereknél az összecsukás helyett már inkább a vágóasztal szállítókocsin történő szállítása a jellemző. Ennek megkönnyítése céljából az adaptergyártók egyszerűsítették a kombájn-adapter csatlakozás módját. A fordulatszám szabályozó megoldásoknál is a gyorsabb átállításra törekednek a konstrukciós kialakításnál. A szárzúzók már hosszú ideje állandó kiegészítői a kukorica csőtörő adaptereknek. Soronként, törőhengerek alatt, két-három késsel dolgozó, függőleges tengelyű, mechanikus hajtású száraprító rotorok végzik a zúzást, konstrukciós eltéréseket leginkább csak a meghajtásuk módjában mutatnak. Egyre több olyan adapter van, ahol a rotorok mellett a csőtörésben kiemelt szerepet játszó bordás törőhengereket szerelik fel késekkel, amelyek a behúzott szárat egyúttal felaprítják.

 

A késpáros rotoros szárzúzó egység munkája
A késpáros rotoros szárzúzó egység munkája

Egyre több gyártó kínál szártőcsonk taposót az adaptereihez
Egyre több gyártó kínál szártőcsonk taposót az adaptereihez

 

KIEGÉSZÍTŐK, CSONKTAPOSÓ, TERELŐKÚP, CSÚSZÓTALP

Számos hasznos kiegészítő jelent meg az utóbbi 1-2 évtizedben a csőtörő adapterek felszereltségében (alapkivitelben vagy külön rendelhető opcióként). A szárzúzás után is általában 15-25 cm-es kukorica szártőcsonkok maradnak. A vastag, erős szárú kukoricatarló maradandó sérülést okozható a kombájnok, illetve a kiszolgálást végző traktorok, szállítóeszközök, de még a tarlóhántást végző erőgépek gumiköpenyeinek profiljában, szövetvázában, oldalfalában. Mivel egy alacsony nyomású, nagyméretű kombájn gumiköpeny igen nagy beruházási tétel, ha elhasználódott, így nem mindegy mennyi, az élettartama az abroncsnak. Ha gumihevederes járószerkezettel szerelt kombájnunk van annak hevederénél szintén fontos ez a szempont. Ha szeretnénk tenni ennek érdekében, és évente nagy területen végez kukorica betakarítást gépünk, akkor érdemes az adaptert felszerelni szártőcsonk taposóval. Ezek a kiegészítők lényegében hasonló egységek, mint például a tarlómagasság-határoló csúszótalpak, és a talajra mért terhelésük is azokhoz hasonlóan, spirálrugós szabályozású. Vannak olyan kukoricacső-törő adapterek, amelyeknél a taposóknak – csatlakozási megoldásuknak köszönhetően – állítható a pozíciója, és nagyon széles abroncs esetén akár egymás mellett lévő két sor vonalába is felszerelhetők párban. Egyes modelleknél már az alapkivitel része, és van olyan adapter-széria, amelynél még csak külön rendelhető tétel a szártaposó, de egy adapter beszerzésnél mindenképpen érdemes olyat választani, ahol így vagy úgy, de rendelkezésre áll ilyen kiegészítő.

 

Hosszabb élettartamú, egyszerűbb hajtásátviteli megoldásokat alkalmaznak a gyártók
Hosszabb élettartamú, egyszerűbb hajtásátviteli megoldásokat alkalmaznak a gyártók

Napraforgó átszerelő készlet alkalmazásával két adaptert kapunk egyben
Napraforgó átszerelő készlet alkalmazásával két adaptert kapunk egyben

 

A nehezebb terepen hasznos kiegészítő a talajkövető csúszótalp, amely alulról mindig határolja az adapter vágásmagasságát. Így a szárzúzóberendezés is állandó tarlómagasságot fog hagyni, és elkerülhető a nagyobb keréknyomok által okozott sérülések a zúzóegységen, illetve más szerkezeti elemeken. Szintén sok szériánál alapfelszereltség, de van ahol külön rendelhető tétel a hidrosztatikus hajtású kúpos, szélső szárterelőcsiga. Ezek a kiegészítők leginkább a szél által megdöntött, vagy elfeküdt, összekuszálódott, nagy levéltömegű állományban segíthetnek a veszteségek csökkentésében.

 

Hidraulikus törőlécállítás
Hidraulikus törőlécállítás

 

ÁTALAKÍTÁS NAPRAFORGÓ BETAKARÍTÁSRA

Szintén külön vásárolható a kukorica betakarító adapterekhez, a napraforgó betakarításhoz átalakít készlet. A gazdálkodók igényeinek megfelelni próbáló adaptergyártók közül jónéhány már biztosítja a külön megvásárolható, profi napraforgó átszerelő egységcsomagot a csőtörő adaptereihez. Azok számára jelenthet ez a megoldás költségkímélő alternatívát, akik minden évben, de alacsony vetésterületen termesztik az olajnövényt. Így a kukorica betakarító adapterek alkalmazási területe is nő, átalakításuk pedig minimális beruházással jár. A készlet felszerelése során a törőhengereket kiiktatják. A készlet, az adapter behúzó fülesláncát hajtó lánckerékre szerelt rotációs késpárokból (kerekenként 2 késpár), állókésből és a törőlécek alá szerelhető betétlemezből áll. Az adapter fülesláncai a napraforgószárát a forgókéshez húzzák, ami a tányért levágja, majd a fülesláncok a középre hordó csigához szállítják. Az ilyen átalakított adapterek vesztesége 4-5 km/h munkasebesség mellett 4 % alatt tartható, melynek nagy részét a tányérból kipergő szabad szemek okozta veszteségek adják.

Amint összeállításunkból is kitűnik, az adaptergyártók egyre több kiegészítővel javítják a kukorica betakarító adapterek munkaminőségét, illetve csökkentik veszteségeit, igénybevételét.

 

Szerző: Farkas Imre