fbpx

Automatizálással is fejleszt a több mint hat évtizedes tapasztalattal rendelkező gépgyártó

Írta: GÉPmax-2023/II. lapszám cikke - 2023 március 20.

A Hevesgép szakemberei mindig arra törekedtek, hogy ne csak a gépeket, de azok alkatrészeit is a gyáregységükben állítsák elő, növelve ezzel a hozzáadott értéket. Ezt a szemléletet még Lőrincz László vezette be. A korábbi ügyvezető ugyan már leköszönt, de ez a célkitűzés megmaradt a vállalatnál.

Az évtizedek alatt sok minden változott, de a vállalati filozófia maradt

A működését 1958-ban megkezdő szolnoki MEZŐGÉP hevesi gyáregységének jogutódaként alakult meg 1993-ban a Hevesgép Kft. Vincze Bálint igazgatóhelyettest kérdeztem portfólióról, nehézségekről, tervekről, de először arra kértem, ismertesse röviden vállalatuk történetét.

Vincze Bálint, a Hevesgép Kft. igazgatóhelyettese
Vincze Bálint, a Hevesgép Kft. igazgatóhelyettese

– A Hevesgép Kft.-t négy magyar természetes személy alapította, mint tulajdonosok. Közülük a vállalat ügyvezető igazgatója évtizedeken át a gépészmérnök végzettségű Lőrincz László volt, aki 57 évvel ezelőtt, tanulóként került a MEZŐGÉP hevesi gyáregységéhez, és végigjárta a ranglétrát egészen az ügyvezető pozícióig. A kezdetektől jellemző volt a vállalatnál az a filozófia, ami a 2020-as tulajdonosváltás után is megmaradt: a minél nagyobb hozzáadottérték-teremtése az által, hogy a gyártelepen készüljenek el ne csak a gépek, de azok alkatrészei is. Vállalatunk Heves város egyik legnagyobb foglalkoztatója, 110 főt alkalmazva.

– Említette a 2020-as tulajdonosváltást.

– A négy korábbi tulajdonos eladta a Hevesgép Kft.-t egy hazai kockázatitőke-befektető és egy szakmai tőkebefektető cég részére. Az ügyvezetői feladatokat Lőrincz László 2022 júliusáig látta el, azóta Forgács László tölti be a pozíciót.

Igen széles körű a Hevesgép termékpalettája

– Mi tartozik a Hevesgép Kft. termékportfóliójába?

– A termékpalettánk a jellegük szerint két nagy csoportra, a gabonatechnikai rendszerekre és gépegységekre, valamint az egyéb mezőgazdasági, azon belül is az állattartáshoz köthető gépekre osztható.

A gabonatechnikai szegmenshez tartoznak a terménytisztítók, -szárítók és -tárolósilók, valamint az ezekhez kapcsolódó anyagmozgató gépek, acélszerkezeti felépítmények. Főként komplett rendszereket értékesítünk, de természetesen külön egységenként is megvásárolhatók a berendezéseink. A technológiai elemeket jellemzően itt gyártjuk, de a silót és a folyamatos, gyűrűaknás szárítóberendezést importáljuk, utóbbit az olasz gyártóval közösen fejlesztjük.

Az állattartáshoz köthető gépek közül a szálastakarmány-felszedő volumene a legjelentősebb, amely nagy múltnak és még mindig kiemelkedő sikernek örvend. Ezt egy francia partnerünk forgalmazza, amelynek kezdete a mezőgépes időszakig nyúlik vissza.

Az állattartás gépeihez tartozik a baromfitrágya-fermentáló technológia is, ami japán licenc alapján készül, és jelenleg főként a romániai piacra gyártjuk. Ez a termék hazánkban is nagy jövő előtt állhat, ugyanis kiváló lehetőség a baromfitelepek számára, környezetkímélő technológia alkalmazásával további profittermelésre.

A nehézségek ellenére jelentős árbevétel növekedést ért el a vállalat

– Milyen évet zártak 2022-ben, és mit várnak az ideitől értékesítés tekintetében?

– Míg 2021-ben 2 milliárd körüli árbevételt tudhattunk magunkénak, ez tavaly valamivel több mint 3 milliárd forintra emelkedett, aminek mintegy 40%-át az exportra irányuló felszedőgépek tették ki. Ez az árbevétel köszönhető volt a 2021-ben kihirdetett tisztító- és szárítótelepek korszerűsítésére vonatkozó pályázatnak is. Ennek megvalósítása jelenleg is zajlik, így ilyen mértékű, illetve valamivel még magasabb árbevételt várunk 2023-ra.

– Hogyan élte meg a Hevesgép az alapanyaghiányt, annak drasztikus áremelkedését, majd az utána érkező energia-áremelkedést?

– Az alapanyaghiány nem okozott vállalatunk számára olyan problémát, amit ne tudtunk volna áthidalni. Igyekszünk összevonva, előre gyártani azonos gépegységeket, ezzel is hatékonyabbá, gazdaságosabbá téve a gyártást. Az alapanyag-, majd az energiaáremelkedés, valamint a béremelések miatt mi is áremelésre kényszerültünk, de igyekeztük ezt csakis a szükséges mértékben megtenni, ugyanis partnereink beruházási projektjeire közösen megvalósítandó vállalkozásként tekintünk, és igyekszünk a lehető legtöbb segítséget nyújtani.

Az újgenerációs felszedő a nagyobb teljesítményigényre ad választ

– Terveznek új terméket piacra vezetni, fejlesztik a meglévőket?

– A gabonatechnikai berendezéseink jól kiforrott, üzembiztos, megbízható technológiák, de a vásárlói visszajelzéseket és a trendek változását is figyelemmel kísérve folyamatosan fejlesztjük azokat.

A Hevesgép jellemzően komplett rendszereket gyárt, de egységenként is megrendelhetők a berendezéseik

A szálastakarmány-felszedőkre vonatkozóan pedig nyertünk egy K+F pályázatot, amely keretében egy olyan újgenerációs rendfelszedőcsalád fejlesztésébe kezdtünk, ami alkalmassá válik a napjainkra mind nagyobb teljesítményű silókombájnokhoz is. A nagyobb teljesítményt különleges hajtáslánccal, a megnövelt felszedési hatékonyságot speciális felszedő rendszerrel, az univerzális jellegét pedig kapcsolókeretekkel oldjuk meg. A 3 éves projektből egy év eltelt, és már tavaly küldtünk prototípust Franciaországba tesztelésre. A visszajelzések biztatóak, és igyekszünk mielőbb sorozatgyártásra érett állapotba hozni. A fejlesztésink fókuszában áll továbbá az okosmegoldások fejlesztése is, hiszen az agráriumban is ez az igény és a jövő.

– Az újgenerációs felszedő a portfóliót bővíti?

– Inkább annak a folytatása, a nagyobb teljesítményigény miatt.

szálastakarmány-felszedők
A vállalat árbevételének mintegy 40%-át teszik ki az exportra irányuló szálastakarmány-felszedők

„Felkészültünk a gyártási kapacitásunk bővítésére”

– Esetleg más fejlesztésekről – például kapacitás- vagy infrastrukturális – fejlesztésekről is be tud számolni?

– Szintén pályázat keretében szereztünk be anyagmozgató berendezéseket, például targoncákat, gyalogkíséretű raklapemelőket, valamint lézervágó és élhajlító gépet, CNC esztergát, hegesztőberendezéseket, illetve az informatikai hálózatot is fejlesztettük.

Ezekkel a beruházásokkal már felkészülten várhatjuk, hogy újabb terméket is gyártsunk. Kereskedőcsapatunk ehhez folyamatosan keresi a lehetőségeket, de igyekeznek olyan új partnereket találni, akiknek nemcsak alkatrészt, de készterméket is gyárthatunk.

A jelenlegi vállalatirányítási rendszerünket szeretnénk továbbá a gyártásra is kiterjeszteni. Ez is komoly beruházást igényel, azonban folyamatszinten jelentős előrelépésre számítunk a kialakításával. Úgy gondoljuk, a rendszer jelentős támogatást ad a szervezéshez: kiterjed az első megkeresésétől, az anyagbeszerzésen és gyártáson keresztül, egészen az értékesítésig. A sokszínű termékpalettánál szükséges egy ilyen, komolyabb szintű háttértámogatás bevezetése, ugyanis hatékonyabbá teszi az egész folyamatot.

Habár a Hevesgép gabonatechnikai berendezései jól kiforrott technológiát képviselnek, a fejlesztések folyamatosak

Az automatizálás nem csupán lehetőség, szinte már kényszer

– A napjainkban jellemző munkaerőhiánnyal a Hevesgép Kft. is küzd?

– Mivel nem nagyszériás gépeket gyártunk, így arányában véve sok jólképzett szakembert igényel a gyártásunk. Ennek megfelelően cégünk is küzd ezzel a jelenséggel. Ennek csökkentése érdekében, egy program keretében két intézményből érkeznek hozzánk gyakorlatra szakmunkástanulók, akik közül munkalehetőséget kínálunk fel azok számára, akikben látunk potenciált.

Versenyképes fizetéssel és megfelelő munkakörülménnyel is igyekszünk új dolgozókat találni, a bevált szakembereket pedig itt tartani. Sokak számára vonzó egy ilyen kisebb létszámú vállalat, ráadásul a multinacionális vállalatokkal ellentétben az ember nem csupán egy „fogaskerék a nagy gépezetben”. Mi rugalmasabban alkalmazkodunk az egyéni igényekhez, problémákhoz. Nálunk versenyképes fizetést kap, aki megfelelő teljesítményt nyújt.

Már robot is dolgozik a gyártóüzemben

– Említette, hogy hegesztőrobotra is beruháztak. Tervezik bővíteni vállalatuknál az automatizálást?

– Az automatizálás nagyobb számú szériáknál gazdaságos leginkább. Azonban a hatékonyság szempontjából fontos, hogy optimalizáljuk a gyártási folyamatunkat, így adott gépből készítünk egymás után nagyobb mennyiséget, hogy megérje számunkra is automatizálni. Úgy gondolom, ez a jövő útja, ráadásul egy robot mindig azonos minőséget állít elő és fáradhatatlan.

Azon dolgozunk, hogy mindazt, amit Lőrincz László és a korábbi tulajdonosok megteremtettek és felépítettek, méltó módon folytassuk a kor igényeit, változásait is figyelembe véve.

Csomor Zsolt