fbpx

Növényvédelem holnap: drónnal elég lesz 10% permetszer is

Írta: Kohout Zoltán - 2023 augusztus 31.

Egy kanadai startup kifejlesztett egy mesterséges intelligencia-kompatibilis terménypermetező drónt, ami 90%-kal csökkentheti a vegyszerhasználatot.

precision ai drón
Fotók: Precision AI

Egy vagyont spórol vele

Terry Aberhart kanadai farmer az elmúlt három évben olyan technológiát tesztelt, amely a gyomlálás jövője lehet. A mesterségesintelligencia-rendszerrel felszerelt drónokat a Precision AI  (PAI) tervezte arra, hogy felismerjék és azonosítsák, a következő lépésben pedig elpusztítsák a gyomokat anélkül, hogy a termést a hagyományos mennyiségekkel és módon vegyszerekkel permeteznék. Aberhart, aki hamarosan elsőként kapja kézhez a PAI drónjait, a fenntartható gazdálkodás rajongója, és örül annak, hogy ez a környezetkímélő módszer maximális lefedettséget biztosít a táblán. A Precision AI drónjai teljesen autonóm módon dolgoznak: ha betáplálják informatikai adatbázisukba a táblák adatait, akkor önállóan fel- és szállnak, repülnek (igaz, a jogi-hatósági előírások miatt kötelező közben az emberi felügyelet). Aberhart az általa művelt hatalmas területeken gyomvédelemben különösen fenyegetett kultúrákat termesztett, s ezeket vontatott permetezőkkel kezelték. A környezetterhelésen kívül ez a hagyományos állománypermetezés költséges és nem a leghatékonyabb. A gazda már annak is örült volna, ha az évente 270 millió forintra rúgó gyomirtószer-kiadásainak a felét sikerül megspórolnia. A mesterséges intelligencia a fenti módon 96%-os pontosságot produkált abban, hogy azonosítsa a gyomokat, és egyedül a célt permetezze. Noha ez a hatékonyság több tényezőtől függ, még ha 1-2%-ot változik, eltér is a 96-tól, már egy vagyont spórolt meg a gazdaságnak.

Kihívásokkal teli a drónvilág

Nem véletlen, hogy – mint azt a Markets and Markets tanácsadó cég adatai megerősítik – a precíziós gazdálkodás az idei 9,7 milliárd dolláros üzletről 2030-ra 21 milliárd dollár fölé nő csak az USA-ban. Persze nincs mindenki meggyőződve arról, hogy a jövőben a gazdálkodást repülő robotok irányítják majd. Mark Siemens, az Arizonai Egyetem docense szerint a mezőgazdasági dróngyártóknak még bizonyítaniuk kell technológiájukat, különösen nagy méretekben. Felmerül a jogi, légtérirányítási szabályozás is, ami hazánkban ugyanúgy kihívásokkal teli, mint az USA-ban vagy Kanadában.