fbpx

Drónok a mezőgazdaságban

Írta: Kristóf Imre - 2020 november 08.

Látványos repülésbemutatókon nézhették meg a mezőgazdasági célú drónok alkalmazását az érdeklődők a 33. Bábolnai Gazdanapokon. A szakmai előadáson elhangzott az is, hogy küszöbön áll a dróntörvény elfogadása, ami teret nyithat ezen precíziós gépmadarak széleskörű alkalmazásának.

 

 

A drónrepülésekről tudni kell, hogy a jogszabályokban leírtaknak megfelelően kerülhet csak rá sor. A mezőgazdasági célú drónrepülésekhez várhatóan az új drón-jogszabályok szerint a legmagasabb kategóriájú pilótavégzettség lesz szükség. Drónos növényvédelem a jelenlegi törvények szerint csak kísérleti céllal alkalmazható. Ezen információk bírtokában nézhettük meg a bemutatón, milyen alkalmazásra lehet felhasználni ezeket a gépeket.

 

 

A működés közben is bemutatott kínai gyártmányú TTA típusú drón 10 kg mennyiségű permetlé kiszállítására alkalmas. A drón automatizálásának köszönhetően a növényorvos által meghatározott területen és dózisban kerülhet kijuttatásra a permetlé. A drónokat nem csak önmagukban szokás használni, gyakorta alkalmaznak adatfelvételező drónokat is, ezekkel felmérve a területet. Képelemzési módszerekkel meghatározható a kijuttatandó vegyszer nagysága, de akár termésbecslésre, vadkár megállapítására is alkalmazhatjuk őket – mondta
Dr. Restás Ágoston, a Szegedi Tudományegyetem drónalkalmazás felelőse.

 

Dr. Restás Ágoston

 

Amikor az adatfelvételező drón adatai alapján a növényorvos megállapítja, hogy milyen beavatkozásra van szükségünk ott jön a precíziós gazdálkodásnak a lényege: csak oda és csak annyi mennyiségben juttassunk ki szert amennyire szükség van. A repülések során az adott területet GPS koordinátákkal le kell határolni, és a repülőgép automatikája a lehatárolt területen belül egy útvonaltervezést végez, amelyiken végig haladva fogja a szert kijuttatni a területre. Amikor a permetlé kifogy a tartályból, ahol az anyag elfogyott, a robotpilóta megjegyzi a GPS koordinátákat, és visszarepül a kiindulási helyre. A feltöltés után pedig pontosan onnan fogja folytatni a permetezést, ahol előtte abbahagyta. Így elkerülhető, hogy kimaradjon, vagy duplán kapjon kezelést a táblán lévő növény. A drónokkal való permetezéssel költségmegtakarításokat érhetünk el: nincsen taposási kár, a kijuttatandó dózis nagysága pontosan, igen kis mennyiségi eltérésekkel is változtatható a növényorvos megállapításai szerint. Azt gondolom, hogy ezek az eszközök jelentik a mezőgazdaságban a hatékonyság növelésének egyik kulcsát a jövőben – foglalta össze Dr. Restás Ágoston.

 

Drón permetezés közben